Zájem o korunovační klenoty zbrzdil déšť

Korunovační klenoty

Korunovační klenoty Zdroj: ctk

Prezident Miloš Zeman a dalších šest zástupců státu, církve a města Prahy odemkli komoru s českými korunovačními klenoty.
Symboly české státnosti pak po pěti letech opustily místo své úschovy v katedrále svatého Víta. Po deset dní budou k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu.
Klenoty jsou částí Svatovítského pokladu. Vystavují se jen za zvláštních okolností. K odemčení pokladnice v katedrále, do níž vedou dveře z kaple svatého Václava, se musí sejít vždy sedm držitelů klíčů. Vedle prezidenta je to premiér, pražský arcibiskup, předsedové obou komor Parlamentu, děkan svatovítské kapituly a pražský primátor.
Korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, žezlo, jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu, korunovační plášť s doplňky, korunovační kříž a Svatováclavský meč. Ústředním předmětem souboru je Svatováclavská koruna, která je všeobecně vnímána jako jeho nejvzácnější část. Dal ji vytvořit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem (2. září 1347) a pro korunovace svých nástupců.
Kvůli deštivému počasí přišlo dnes na výstavu českých korunovačních klenotů na Pražský hrad méně lidí, než se očekávalo a než přicházelo při minulých výstavách. Několik hodin tak ve frontě strávili jen ti, kdo přišli před otevřením.
8
Fotogalerie
Kvůli deštivému počasí přišlo dnes na výstavu českých korunovačních klenotů na Pražský hrad méně lidí, než se očekávalo a než přicházelo při minulých výstavách. Několik hodin tak ve frontě strávili jen ti, kdo přišli před otevřením. Kolem poledne ale byla čekací doba již jen přibližně hodinu. "Od rána si klenoty prohlédla přibližně tisícovka lidí," řekl David Šebek ze Správy Pražského hradu.

Při velkém návalu, který výstavy klenotů zpravidla provází, zavírají pořadatelé po naplnění maximální denní kapacity bránu do Jižních zahrad a do expozice se dostanou jen ti, kdo jsou za ní. Dnes ji ale zavírat nebudou, lidé tak mohou přicházet ještě i v odpoledních hodinách. Výstava je otevřena do 18:00.

Jako první byl dnes ve frontě mladý muž z Prahy Strašnic, který na místo dorazil již po čtvrté hodině ranní. V čele zástupu byla ale také třeba rodina z Valašských Klobúk, jejíž členové vstávali ve 02:00. „Chtěli jsme to prostě vidět,“ vysvětlili.

Korunovační klenoty je možné vidět ode dneška po deset dní vystavené ve Vladislavském sále. Mezi prvními desítkami zájemců o jejich prohlídku byl i starší pán z Kutné Hory. „Poprvé jsem klenoty viděl v roce 1955, kdy byly vystavené u příležitosti desátého výročí konce druhé světové války,“ řekl. Podruhé je viděl před 20 lety a pořídil si také obrazovou publikaci o jejich historii. Znovu se ale přišel podívat dnes, protože „naživo je to nejlepší“.

Přístup do sálu je možný pouze od Starých zámeckých schodů přes Jižní zahrady po Býčím schodišti na třetí nádvoří a odtud vchodem do Starého královského paláce. Brány zahrad se otevírají v 08:00. V zahradách je pro čekající připraveno občerstvení a toalety, mnozí si dnes přinesli skládací židličky, aby si šetřili nohy před samotnou výstavou. Na výstavu se nevydávají žádné vstupenky. Kapacita výstavy bude letos opět maximálně asi 5000 lidí denně. Při minulé výstavě v roce 2008 se na klenoty přišlo podívat přes 30 tisíc lidí.

Korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo a jablko, korunovační plášť s doplňky, korunovační kříž a Svatováclavský meč. Vzácné symboly české státnosti jsou uchovávány v katedrále svatého Víta a jsou běžně nepřístupné. Vystavují se jen při výjimečných příležitostech, v poslední době to bývá v souvislosti se zvolením českého prezidenta.

Kříž chráněný pancířem