Žalobce chce pro Ratha až devět let vězení

David Rath

David Rath Zdroj: ČTK

David Rath
David Rath
3
Fotogalerie
Bývalý středočeský hejtman David Rath by měl jít za příjímání úplatků na osm až devět let do vězení. V závěrečné řeči to soudu navrhl státní zástupce Petr Jirát. Podle něho by také bývalému vrcholnému politikovi měl propadnout veškerý majetek. Stejný trest Jirát navrhl i Kateřině Kottové a jejímu manželovi Petrovi, které považuje za hlavní organizátory manipulování krajských veřejných zakázek.

Jirát přednesl závěrečnou řeč v Rathově korupční kauze potřetí. Proti předchozím návrhům se jeho představy o trestech pro 11 obžalovaných příliš nezměnily. Pouze v jednom případě byl mírnější, když navrhl podmínku místo původního nepodmíněného trestu.

Jirát uvedl, že korupce se musí postihovat přísnými tresty. "Už jsem tady v minulosti řekl, že korupce je rakovinou tohoto státu," řekl Jirát novinářům. V minulosti stejné přirovnání použil v kauze bývalého kolínského místostarosty Roman Pekárka, který za přijetí úplatku dostal pět let vězení.

Trest propadnutí majetku u Ratha a dalších hlavních obžalovaných za přísný nepovažuje. "Já si kladu otázku, u čeho jiného bychom takové tresty měli navrhovat, když ne u takovéto rozsáhlé korupční trestné činnosti," řekl Jirát.

Rath v reakci na to prohlásil, že kdyby existoval trest smrti nebo trest doživotní práce v jáchymovských dolech, tak mu ho Jirát také navrhne. "Lituje, že tyhle tresty už neexistují," řekl Rath.

Obžaloba se týká například rekonstrukce zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici, nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory nebo kolínské, mladoboleslavské či kladenské nemocnice. Rath a Kottovi chtěli podle obžaloby za ovlivnění zakázek úplatky přes 48 milionů korun. Převzít podle spisu stihli 38 milionů, pak je zatkla policie.

Policie skupinu 11 obžalovaných pozatýkala v květnu 2012. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.