Zeman kvůli politickým náměstkům zřejmě vetuje služební zákon | E15.cz

Zeman kvůli politickým náměstkům zřejmě vetuje služební zákon

Prezident Miloš Zeman (vlevo) po zasedání vlády
Prezident Miloš Zeman (vlevo) po zasedání vlády
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman bude pravděpodobně vetovat služební zákon, pokud projde v podobě, na níž se dohodla vládnoucí koalice s opozicí. Prezidentovi se totiž nelíbí funkce politických náměstků, které už dříve nazval budižkničemy se stotisícovými platy. Hlava státu tak neudělá radost stranám napříč politickým spektrem, partaje se o kompromisní podobě novely totiž složitě a zdlouhavě dohadovaly.

Informaci o možném vetu jako první přinesl server Parlametnílisty.cz a agentuře ČTK ji potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident na dotaz čtenářky serveru, zda bude zákon vetovat, odpověděl, že záleží na tom, zda Parlament přijme zákon v dosavadní podobě, kdy „třicet tzv. politických náměstků nebude nic dělat a přitom bude pobírat stotisícové platy“. „Pokud by k tomu došlo, tak pokládám veto za velmi pravděpodobné,“ napsal.

Miloš Zeman zároveň podle serveru dodal, že věří ve zdravý rozum a v to, že politické strany se nebudou snažit své jinak odborně neschopné trafikanty umístit do těchto pozic.

Zasloužilí funkcionáři

Prezident už dříve uvedl, že kvůli politickým náměstkům bude vládě navrhovat změnu služebního zákona. Normu také zkritizoval v České televizi: „Tady se vytváří při zhruba patnácti ministerstvech třicet budižkničemů, dejme tomu zasloužilých stranických funkcionářů, kteří nebudou nic dělat, budou brát stotisícové platy,“ prohlásil prezident.

Na změně návrhu služebního zákona se domluvila koalice s částí opozice minulý týden. Vládní strany ustoupily opozičním ODS a TOP 09 a vyhověly jejich požadavku nezavádět generální ředitelství státní služby. Většina kompetencí připadne ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu. K dohodě mají připomínky komunisté a Úsvit. Přesnou podobu zákona nyní připravují legislativci, hotov má být do 25. srpna.

Zeman o dohodě prohlásil, že ji za úspěch nepovažuje. Vedle politických náměstků mu vadí také zrušení generálního ředitelství, s touto změnou je ale ochoten se smířit.

Premiér Bohuslav Sobotka však v reakci na to odmítl dohodu s opozicí zrušit, protože další vyjednávání by odložilo přijetí zákona a zpozdilo čerpání peněz z evropských fondů. Opoziční ODS a TOP 09 sice názor Zemana podpořily, dohodu s koalicí ale měnit nechtějí.

Bohumil Doležal: Rekviem za služební zákon

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.