Zeman neodvolá kancléře kvůli nákupu vily, Mynářovo vysvětlení mu stačí | E15.cz

Zeman neodvolá kancléře kvůli nákupu vily, Mynářovo vysvětlení mu stačí

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman neodvolá svého kancléře Vratislava Mynáře kvůli nákupu vily ve Strašnicích za 5,5 milionu korun. Mynář mu původ peněz uspokojivě vysvětlil. Objekt prý navíc potřebuje rekonstrukci až za 15 milionů korun, nebyl tedy koupen pod cenou.

Mynář podle Zemana na koupi domu použil peníze, které získal z prodeje svého podílu ve firmě se 600 zaměstnanci. Zůstane tak ve funkci minimálně do doby, než Národní bezpečnostní úřad rozhodne o jeho bezpečnostní prověrce.

„Kdyby mi nezdůvodnil finanční zdroje, které použil na zakoupení tohoto hnízdečka lásky, tak by jeho kariéra v mé kanceláři skončila podstatně dříve, než by Národní bezpečnostní úřad uzavřel prověrku. Protože ale jeho vysvětlení považuji za relevantní, nevidím důvod, proč měnit kancléře,“ sdělil Deníku prezident Zeman.

Premiér Bohuslav Sobotka ani ministr financí Andrej Babiš, podle nichž kauza poškozuje úřad prezidenta, neměli podle prezidenta informace o původu peněz. „No a v případě Bohuslava Sobotky platí staré české přísloví, které říká Nemluv o provaze v domě oběšencově,“ podotkl prezident. Připomněl tak, že si Sobotka našetřil na svůj byt z poslaneckých náhrad. 

Dárek pro Sobotku

Zeman reagoval i na další Sobotkovy výtky a směroval k němu několik výroků. V rozhovoru s Deníkem Zeman také komentoval Sobotkovo vyjádření o tom, jakého Česko potřebuje prezidenta. Podle premiéra by měl být zkušený, s autoritou a čistou minulostí a neměl by pít, sprostě nadávat a rozdělovat národ. “ Tak jsem mu (Sobotkovi) řekl, že mu dám vánoční dárek a nikdy veřejně neřeknu, jak já bych si představoval českého premiéra,“ uvedl prezident. Dodal, že prezident i premiér by měl mít především charisma.

Zeman v rozhovoru navíc zopakoval, že respektuje Sobotkovo právo nepozvat na sjezd ČSSD prezidenta. „Nechci spekulovat o tom, zda se třeba neobává toho, že bych ve svém vystoupení na sjezdu kritizoval ani ne tak volební neúspěchy ČSSD jako spíše to, že dosud nebyla provedena jejich relevantní analýza, identifikace a odstranění příčin volebního propadu,“ dodal nicméně na Sobotkovu adresu.

Mohou vadit podnikatelské kontakty

Kromě nákupu vily vyvolává v případě Mynáře otázky také udělení bezpečnostní prověrky. List Dnes uvedl, že Mynář dodal zbytek materiálů, které po něm kvůli jeho prověrce na stupeň přísně tajné požadoval NBÚ, až koncem loňska. Vlastní prověřování Mynáře tak začalo až loni na přelomu listopadu a prosince, tedy skoro rok poté, co Mynář o prověrku požádal. Zeman podle deníku o zdržení nevěděl

Podle dřívějších spekulací médií je možné, že NBÚ kancléřovi prověrku neudělí. Údajně mohou vadit některé jeho podnikatelské kontakty. Mynář to opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat i nákup strašnické vily. 

Zeman vysvětlil i svůj postoj k Číně

Prezident Miloš Zeman připustil nepřesnost ve svém vyjádření, že na návštěvu Číny se přijel naučit, jak stabilizovat společnost, nikoli aby poučoval o lidských právech. Za slova, která pronesl v angličtině v čínské státní televizi, si prezident vysloužil kritiku ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a části veřejnosti. „Upřesnil bych ten výrok tak, že se máme snažit porozumět, jak Čína stabilizovala svoji společnost,“ řekl Zeman v rozhovoru pro dnešní regionální Deník. 

„Ono je to v mém slovníku téměř totožné, ale chápu, že někdo si to vykládal jinak včetně nesmyslu, že bychom měli čínské zkušenosti přenášet k nám,“ uvedl Zeman. V rozhovoru poukázal na přerod Číny z rozvrácené země, kde byly hladomory, do druhé největší ekonomiky světa. „To je pokrok, a to jsem měl také na mysli, když jsem mluvil o stabilizaci společnosti,“ dodal. 

Prezident v rozhovoru připustil, že v Číně je sedm procent zdravotně handicapované populace, která žije v hrozných podmínkách na okraji, a že vyspělost společnosti by se měla poměřovat jejím chováním k nejslabším a nejohroženějším skupinám. „Ale ještě před deseti lety to bylo dejme tomu 30 procent. Všechno je relativní a záleží na tom, zda lidé umírají, nebo neumírají hladem,“ podotkl. 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.