Zeman podepsal euroval. S Barrosem vyvěsili Klausem odmítanou vlajku EU | E15.cz

Zeman podepsal euroval. S Barrosem vyvěsili Klausem odmítanou vlajku EU

ČTK, nos

Nad Pražským hradem zavlála vlajka Evropské unie. Jejího vztyčení se zúčastnili prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise José Barroso. Zemanův předchůdce ve funkci Václav Klaus modrožlutou vlajku EU nad sídlem českého prezidenta odmítal.

Při slavnosti na prvním hradním nádvoří zazněly hymny České republiky a Evropské unie. Unijní vlajka nad Pražským hradem zavlála devět let po vstupu České republiky do EU.

Proti jejímu vyvěšení protestovalo na Hradčanském náměstí několik uskupení. Desítky demonstrantů pískaly a skandovaly „hanba“.

Zeman Barrosa pozval do Prahy krátce po svém zvolení hlavou státu, dnes jej osobně uvítal na Hradě. Předseda Evropské komise do české metropole zavítal necelý měsíc po inauguraci historicky prvního prezidenta zvoleného v přímé volbě občany země.

Miloš Zeman po vyvěšení vlajky podepsal dodatek lisabonské smlouvy, který umožňuje vznik záchranného fondu na pomoc ohroženým ekonomikám eurozóny. Podle Zemana má podpis dodatku lisabonské smlouvy hlavně symbolickou hodnotu. Evropský stabilizační mechanismus se totiž týká jen zemí platících eurem a podle odhadu nového prezidenta se Česká republika k jednotné evropské měně připojí nejdříve za pět let.

Zeman po ratifikaci připomněl, že Česko bylo poslední z členských zemí, kde nebyla ratifikace dokončena. „Plně respektuji stanovisko obou komor českého parlamentu, které euroval schválily dokonce kvalifikovanou, tedy ústavní většinou,“ zdůraznil český prezident. Jeho předchůdce Klaus dokument podepsat odmítal, považoval ho za „zrůdnou a absurdní věc“.

Zeman chce patřit k tvrdému jádru EU

Prezident Miloš Zeman se na rozdíl od svého předchůdce Klause přiklání k tomu, aby ČR patřila k takzvanému tvrdému jádru evropské integrace. Odlišuje se tak i od premiéra Petra Nečase a jeho koaliční ODS. Zemanův postoj naopak uvítal šéf české diplomacie a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

„Já jsem vždy zastával názor, že EU potřebuje společnou zahraniční a obrannou politiku a samozřejmě také společnou fiskální politiku včetně postupné harmonizace daňové soustavy. Nevím, jestli to nazývat mainstreamem nebo tvrdým jádrem. Podle mého názoru jsou to synonyma. Já jsem vysoce ocenil nedávný projev pana předsedy Barrosa, kde se vyslovil pro budoucnost EU jako evropskou federaci,“ řekl prezident Zeman.

Zemanův postoj k Evropské unii ocenil předseda nejsilnější opoziční strany ČSSD Bohuslav Sobotka. „Jsem rád, že nový prezident vnímá evropskou integraci nikoliv jako hrozbu, ale naopak jako příležitost k uplatňování národních zájmů naší země a realizaci jejího pozitivního potenciálu,“ uvedl šéf ČSSD.

:

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.