Zeman: Zdánlivě humanistická gesta Sobotky ohrožují bezpečnost země

Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka Zdroj: CTK

ČTK
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle prezidenta Miloše Zemana svým postojem k uprchlické krizi ohrožuje bezpečnost České republiky. Migrační vlna je organizovaná invaze, řekl prezident deníku Dnes. Odmítá také premiérovu kritiku svého vystoupení 17. listopadu na Albertově na akci, které se účastnil i předseda Bloku proti islámu Martin Konvička. O tom, kdo bude na pódiu podle prezidenta rozhodovali organizátoři, nikoliv on.

Zeman v úterý na velitelském shromáždění české armády prohlásil, že se nebezpečí přiblížilo k našim hranicím. Je prý naivní se domnívat, že neexistuje souvislost mezi migrační vlnou a terorismem. Sobotka v reakci uvedl, že nebezpečí představují teroristé, nikoliv uprchlíci, kterým je třeba pomoci.

Podle Zemana je takový postoj pro ČR nebezpečný: „Svou váhavostí, svou nerozhodností a řadou dalších zdánlivě smířlivých a zdánlivě humanistických gest, která podle mého názoru nedoceňují reálné nebezpečí, protože já na rozdíl od něj pokládám migrační krizi za organizovanou invazi,“ řekl prezident deníku Dnes. Islámský stát podle něj nesporně dodává džihádisty do migračního proudu, což prý potvrdily teroristické útoky v Paříži.

Sobotka minulý týden uvedl, že se Zeman projevem 17. listopadu po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize.

„Víte, já jsem starý pán. A já s úsměvem přehlížím klukovské drzosti, jako je tato. Nicméně bych byl rád, aby premiér pochopil, že na Albertově jsem naopak veřejně vyzýval k toleranci, k dialogu a k respektování různých názorů,“ sdělil Zeman deníku.

Sobotka trvá na tom, že prezident ČR nemá vystupovat na jednom pódiu společně s extremisty a xenofoby. „I přímo volený politik by neměl jen pasivně přijímat převažující společenské nálady, ale měl by aktivně hájit pravdu i mravní a humanistické zásady bez ohledu na to, že je to momentálně nepopulární,“ sdělil premiér.

Podotkl, že T. G. Masaryk se dokázal během hilsneriády jednoznačně postavit proti antisemitismu. „Budu mít s panem prezidentem trpělivost, podobně jako jsem ji měl uplynulé dva roky, a i když máme na některé věci rozdílné názory, nebudu se s ním dohadovat přes média,“ uvedl premiér.

O tom, kdo bude stát na pódiu, rozhodovali podle Zemana organizátoři akce. „Nejsem ani kádrovák, ani cenzor,“ podotkl prezident. Blok proti islámu nijak nestudoval, o Konvičkových výrocích například o namletí muslimů do masokostní moučky nebo jejich zavírání do koncentračních táborů se prý dozvěděl až nedávno. Zeman je označil za „bezesporu extrémní a nepřijatelnou polohu“. Pokud se ale nezachází do těchto poloh, má podle Zemana každý právo kritizovat jakékoliv náboženství.

Intenzivní komunikace

Konvička byl 18. listopadu obviněn z podněcování k nenávisti vůči muslimům právě kvůli svým výrokům na facebooku. V případě odsouzení mu hrozí šestiměsíční až tříleté vězení. K trestnému činu totiž podle policie využil veřejně přístupnou počítačovou síť.

Zeman uvedl, že současné spory by neměly mít žádný vliv na jejich vztah s předsedou vlády. „Politici spolu mají vycházet, ať si o sobě myslí cokoli, protože v obou případech byli legitimně a demokraticky zvoleni v tajných a svobodných volbách,“ dodal. Také Sobotka už dříve uvedl, že kvůli sporům nechce zpřetrhat komunikaci s Hradem.

„My máme s panem prezidentem nastavenou pravidelnou, velmi intenzivní komunikaci a ta komunikace bude pokračovat bez ohledu na to, jestli se ve všech věcech úplně shodujeme nebo neshodujeme,“ řekl.