Zemanovi lidé prý pomáhali zbrojaři z Vrbětic vyvážet zbraně

Někdejší ministr zahraničí Jan Kavan s prezidentem Milošem Zemanem (archivní foto z roku 2000)

Někdejší ministr zahraničí Jan Kavan s prezidentem Milošem Zemanem (archivní foto z roku 2000) Zdroj: E15

Někdejší ministr zahraničí Jan Kavan a jeho náměstek Hynek Kmoníček v roce 2000 byli pro prodej zbraní do Konga, na které se tehdy vztahovalo zbrojní embargo. Vývoz nakonec směřoval do Zimbabwe. Obchod dohodla firma Arms Moravia, jejímž vlastníkem byl Petr Bernatík. Jeho syn dnes vede společnost Imex group, které letos explodovaly sklady ve Vrběticích.

O vývozu zbraní do Konga v souvislosti s firmou Imex Group hovořil v neděli vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v České televizi. Na případ dnes poukazuje server Lidovky.cz na základě dosud nezveřejněných materiálů ministerstva zahraničí.

Právník Radek Ondruš, který Imex Group zastupuje, nicméně zdůraznil, že tato společnost nemá s Arms Moravia nic společného. „Imex Group nikdy ani do Zimbabwe ani do Konga nevyvážel, ani o to nežádal,“ řekl Ondruš. „Ty fámy se objevily v dané době, prověřovali to všichni, kdyby to byla pravda, tak by Arms Moravia v tom roce skončil. Ten obchod byl kontrolován zpětně a není mi známo, že by se to někdy prokázalo,“ dodal. Pokud by se podezření prokázalo, vznikl by podle něj minimálně diplomatický incident.

Kavanova a Kmoníčkova práce

Klíčovou roli v obchodu podle serveru sehrála česká diplomacie v čele s Kavanem a Kmoníčkem. Kavan dnes patří do neformálního kruhu poradců prezidenta Miloše Zemana, Kmoníček je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. V roce 2005 na dotaz médií Kmoníček tvrdil, že si takové šachy s licenční žádostí nedokáže představit. „Málokterá firma by byla tak neprofesionální, aby žádala o licenci na zemi pod embargem,“ napsal tehdy ve vyjádření.

Podle serveru lidovky.cz se Bernatík v roce 2000 dohodl na prodeji tisíce protitankových vrhačů RPG 7, pěti stovek kulometů a šesti raketometů s hlavním nákupčím konžské armády Franceskem Olengou. V únoru téhož roku firma požádala o povolení k vývozu licenční správu ministerstva průmyslu. Správa dle zákona požádala o stanovisko ministerstva vnitra, obrany a zahraničí. Kavan se podle lidovek.cz rozhodl dát obchodu zelenou.

Bernatík ale kvůli hrozbě mezinárodní aféry nakonec požádal o vývoz stejného počtu zbraní do Zimbabwe, která Kongu otevřeně pomáhala a na kterou se žádné embargo nevztahovalo. „Dle rozhodnutí ministra necháme vyvézt uvedený materiál do Zimbabwe. Žádosti o Kongo byly staženy,“ cituje server z archivního dokumentu ministerstva zahraničí.

Podobný případ České zbrojovky Uherský brod

Podle dřívějších informací deníku Hospodářské noviny (HN) vydal Kavan na žádost Arms Moravia v roce 2000 povolení k vývozu zbraní do embargem zatíženého Konga. Tuto informaci potvrdil v roce 2005 tehdejší mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Šlo o export 1000 protitankových vrhačů RPG, 7500 kulometů a šesti raketometů, na čemž se podle serveru Lidovky.cz dohodl Bernatík s nákupčím konžské armády Franceskem Olengou.

Arms Moravia nakonec žádost stáhla, protože hrozilo, že ji zablokují další ministerstva. Rozhodla se poslat zbraně namísto do Konga do Zimbabwe, proti čemuž nikdo neprotestoval.

Stejná situace se pak podle HN opakovala se společností Česká zbrojovka Uherský Brod, která chtěla do Konga vyvézt pět tisíc samopalů. Také tuto žádost Kavan odsouhlasil, ale firma nakonec jako místo určení zvolila Zimbabwe. Licenci jí vydalo ministerstvo průmyslu i přesto, že země v té době otevřeně spolupracovala s konžským vládním režimem.

Kavan aktuálně patří do neformálního kruhu poradců prezidenta Miloše Zemana, jeho tehdejší náměstek Kmoníček je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. V roce 2005 na dotaz médií Kmoníček tvrdil, že si takové šachy s licenční žádostí nedokáže představit. „Málokterá firma by byla tak neprofesionální, aby žádala o licenci na zemi pod embargem,“ napsal tehdy ve vyjádření.

Vrbětice: munice poprvé vybuchla před více než sedmi týdny
16. října - První z výbuchů a následný požár zničil sklad, v němž byla pěchotní i dělostřelecká munice. Policie uzavřela prostor, pohřešovali se dva lidé z firmy Imex Group, která měla sklad pronajatý.
17. října - Další výbuchy, které pokračovaly i v několika následujících týdnech. Pyrotechnici začali s likvidací nalezené munice.
23. - 24. října - Evakuace obyvatel z okolí skladu.
30. října - Obec Vlachovice navštívili ministři vnitra a obrany Milan Chovanec (ČSSD) a Martin Stropnický (ANO). Chovanec řekl, že vyzve nájemce skladů, aby začali s vyklízením objektů s municí.
3. listopadu - Vláda rozhodla, že na místo výbuchu dorazí 100 vojáků, jejichž úkolem bude neprodyšné uzavření areálu.
8. listopadu - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání ve Vlachovicích řekl, že výbuch skladu zastihl české úřady nepřipravené. Chybí jim podle něj plány, jak rychle odvézt pryč munici, i záložní sklady pro její bezpečné uložení.
20. listopadu - V areálu skladů vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu - poslední výbuch byl 12. listopadu.
21. listopadu - Pyrotechnici našli ostatky lidských těl. Testy DNA potvrdily že jde o oba pohřešované muže.
24. listopadu - Vláda rozhodla o znovuotevření skladu Květná na Svitavsku. Měla by se do něj přesunout část munice z Vrbětic.
30. listopadu - Pyrotechnici po více než týdnu dokončili čištění části areálu, oznámili, že může tak začít plánovaný odvoz munice.
3. prosince - V areálu muničních skladů ve Vrběticích ráno vybuchl další objekt s municí. Kvůli novým explozím byly evakuovány obce Lipová a Haluzice celkem asi s 400 obyvateli i areál bývalých Vlárských strojíren.
4. prosince - Ředitel policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček uvedl, že exploze obou skladů jsou vyšetřovány jako úmyslný trestný čin. Říjnovou explozi přitom policie zpočátku vyšetřovala jako obecné ohrožení z nedbalosti.
5. prosince - Lidé evakuovaní z obcí Haluzice a Lipová se mohli po jedné hodině odpoledne vrátit domů. Večer je ale policisté začali znovu evakuovat. Policie uvedla, že v areálu je jedna z budov poškozená. Oznámila, že v sobotu ráno budou evakuovány ještě obce Vlachovice a Vrbětice, bývalé zbrojovky Vlárské strojírny a vlakové stanice Bohuslavice nad Vláří.