Zemědělci: Dopravu bude ve středu brzdit přes 1600 strojů

traktor, zemědělci, protest

traktor, zemědělci, protest Zdroj: E15

Do středečních protestních jízd zemědělců v regionech kvůli chystanému zrušení daňových úlev u nafty a zavedení spotřební daně z vína se zapojí minimálně 1600 strojů. Zemědělci s nimi chtějí vyjet nejméně po 185 trasách, především po silnicích první a druhé třídy. Protesty se uskuteční ve 12 krajích. Vyhnou se Praze, nezapojí se ani farmáři z Libereckého kraje. Informovala o tom Agrární komora. Počet míst a účastníků protestů může podle ní ještě růst.

„Kolony vozidel nebudou komunikace blokovat, ale upozorňovat na požadavky zemědělců pomalou jízdou vlastní techniky,“ uvedla komora.

Provoz na komunikacích budou zpomalovat jedoucí traktory s přívěsy i bez nich, nákladní automobily a další doprovodná vozidla. Stroje mají být čisté a jejich řidiči budou dodržovat dopravní předpisy. Protestující zemědělce podle agrárníků podpoří další stovky vozidel, která se sice jízd nezúčastní, ale při polních pracích budou ve středu označeny na znamení solidarity s demonstranty.

Agrárníci již dříve uvedli, že chtějí nátlakovou akcí zvrátit rozhodnutí vlády. V případě neúspěchu prvního protestu se akce mají opakovat a stupňovat. Největší nevládní organizace českých zemědělců v polovině dubna vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS) k jednání o zachování daňových úlev u nafty a dala mu ultimátum do konce dubna. Nečas však prý dodneška na výzvy nereagoval.

Největší podporu má republiková protestní jízda tradičně na zemědělské Vysočině. Tamní zemědělci budou zdržovat ve středu dopravu skoro na dvou desítkách míst. Vyjet na silnice I. a II. třídy zde má na 280 strojů, především traktorů. Policie proto varuje před možnými komplikacemi v dopravě.

Výhodu zelené nafty má většina EU, namítají zemědělci

Zrušení takzvané zelené nafty je součástí kabinetem schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Nyní mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech.

Po zrušení zelené nafty by platili téměř o 11 korun za litr více, a ročně by tak přišli zhruba o 1,8 miliardy korun. V případě zrušení zelené nafty by podle Veleby Česko se Slovenskem byly jediné dvě země v Evropské unii, kde by podobnou úlevu farmáři neměli.

Střet hrozí i kvůli plánu na daň z vína

V současné době platí v Česku také nulová sazba daně z tzv. tichého (neperlivého) vína. Ministerstvo financí navrhuje od roku 2014 daň deset korun na litr vína. Zároveň by ale od daně měla být osvobozena produkce drobných vinařů, která činí zhruba 500.000 hektolitrů, tedy asi 25 procent celkové produkce.

Vinaři se spotřební daní na víno nesouhlasí. Podle tajemníka Svazu vinařů ČR Martina Půčka podobná daň v okolních zemích není. Proti zavedení daně sepsali začátkem dubna petici. Podle šéfa Vinařského fondu Jaroslava Machovce ji podepsalo několik tisícovek sympatizantů.