Zneužití olympijské symboliky ubývá
Licenci na použití symbolů ale podle mluvčího Českého olympijského výboru (ČOV) Alexandra Klimenta restaurace nemá. „Jedná se o hrubé porušení zákona a zjevné parazitování na olympijské symbolice. Záležitost jsme předali naší advokátní kanceláři a zahájíme právní kroky. Požadujeme okamžité zastavení aktivit spojených s olympijskou symbolikou,“ řekl deníku E15 Kliment. Nevyloučil ani vymáhání pokuty a náhrady škody, která olympijskému hnutí vzniká.
Olympijská symbolika zahrnuje mimo jiné symbol pěti barevných kruhů a vlajku, heslo, pochodeň, hymnu a výrazy „olympijský“ a „olympiáda“. Symbolika je v Česku chráněna i zákonem. Olympijské hnutí se důsledně snaží potírat zejména aktivitu komerčních subjektů, které nemají na využití symbolů licenci, a přesto se pokoušejí využít významu her pro vlastní prospěch. V minulosti to byl například případ některých prodejních řetězců s elektronikou, které neoprávněně použily symbol pěti kruhů či fotografie sportovců z olympiád.
Předražené londýnské hotely zejí před olympiádou prázdnotou
Patrně nejznámějším případem v Česku byl spor ČOV a Budvaru, který před zimními hrami v Turíně v roce 2006 uspořádal reklamní akci nazvanou „hokejiáda“, v níž se objevila i stylizovaná pochodeň. Vrchní soud v Praze nakonec loni v březnu rozhodl, že pivovar musí zaplatit pokutu dva a čtvrt milionu korun a veřejně se omluvit.
Licenci k olympijským symbolům ale mají partneři ČOV, přičemž smlouvy jsou většinou dlouhodobé na čtyři a více let. „Naši partneři přispívají českému sportu stovkami milionů korun za olympijský cyklus. Proto je nutné ochránit jejich práva. V poslední době úmyslného porušování ochrany symbolik ubývá, tento případ (PBM) je spíše výjimkou,“ podotkl Kliment.