Air Bank představila novou službu Cvak, která má zlepšit dostupnost bezhotovostního placení

Nová služba Cvak od Air Bank má zlepšit dostupnost bezhotovostního placení, hlavně u malých obchodníků.

Nová služba Cvak od Air Bank má zlepšit dostupnost bezhotovostního placení, hlavně u malých obchodníků. Zdroj: Air Bank

Air Bank v úterý představila své nové platební řešení Cvak, které spojuje možnost placení z účtu na účet a platby digitalizovanou platební kartou. Nová služba má zlepšit dostupnost bezhotovostního placení u malých obchodníků, řekl ředitel Air Bank Michal Strcula. Řešení je koncipované tak, aby se k němu mohly připojit i ostatní banky. Letos se k projektu připojí Fio banka, mBank a Moneta Money Bank. Strcula na chystané spuštění služby Cvak upozornil už v loňském rozhovoru s e15.  

Pokud má zákazník ve svém mobilu nainstalované mobilní bankovnictví některé z bank aktivně podporujících Cvak, platba se provede prostřednictvím platby z účtu na účet. Pokud ji nemá, platba se provede přes Google Pay nebo Apple Pay. Platby jsou stejně rychlé jako platby kartou na klasickém terminálu. Prostřednictvím Cvaku mohou zaplatit klienti všech bank.

Obchodníkovi k přijímání bezhotovostních plateb přes Cvak stačí mobilní aplikace Cvak spárovaná s jeho bankovním účtem, který využívá k podnikání. Pro své podnikání může dál používat účet, na který je zvyklý.

Pro využívání platebního řešení Cvak pro příjem bezhotovostních plateb je potřeba mít mobilní aplikaci Cvak a takzvanou NFC kartu, plastovou kartu s čipem o velikosti platební karty. Obchodník ji dostane zdarma domů poštou. NFC karta slouží místo klasického terminálu, avšak na rozdíl od něj nevyžaduje zapojení do elektrické sítě, samostatné připojení k internetu ani žádnou technickou montáž.

Transakce začne tak, že obchodník ve své aplikaci Cvak zadá požadovanou částku. Zákazník přiloží svůj mobil k NFC kartě. Poté se na jeho telefonu objeví částka, kterou má zaplatit a potvrdit. Následně obchodník ve své aplikaci Cvak vidí, zda je platba úspěšně provedena. Za využívání služby zaplatí obchodník poplatek, který je stanoven na 0,8 procenta z transakce. Ve chvíli, kdy nebude Cvak využívat, neplatí další poplatky.

V Česku se nyní zhruba polovina transakcí ve službách a kamenných obchodech dělá hotově. „Jde o obrovskou příležitost pro další pozitivní změnu, kterou mají právě teď chuť a sílu společně spustit ty nejinovativnější banky na trhu,“ upozornil Strcula. „I když u klientů vidíme výrazný odklon od hotovosti směrem k bezhotovostnímu placení, ne všude je možné. Věříme, že platební řešení Cvak to pomůže změnit,“ doplnil generální ředitel mBank Paweł Kucharski.

Cvak podle ředitele obchodní divize Fio banky Jana Bláhy nabízí alternativu k bezhotovostnímu placení na místech, kde obchodníci platební karty neberou. Generální ředitel Monety Tomáš Spurný v této nové platební metodě vidí příležitost k významnému posunu v systému přijímání bezhotovostních plateb u malých podnikatelů a živnostníků. „Na druhou stranu mě mrzí, že u takové příležitosti nevidím banky další, především ty největší,“ podotkl.