Cena plynu stanovovaná ERÚ má příští rok stoupnout asi o tři procenta | E15.cz

Cena plynu stanovovaná ERÚ má příští rok stoupnout asi o tři procenta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Složka ceny plynu, kterou stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ), stoupne v příštím roce v Česku podle předběžných odhadů zhruba o tři procenta. Na dnešní plynárenské konferenci v Praze to řekl předseda rady ERÚ Vladimír Outrata. Takzvaná regulovaná složka tvoří asi 20 procent výsledné ceny pro odběratele. Bližší informace o cenách pro rok 2018 oznámí úřad na tiskové konferenci, která se pravidelně koná na konci listopadu.

„Celková změna průměrné regulované složky pro dodávku plynu v ČR naroste o 2,8 procenta v porovnání s rokem 2017,“ uvedl v dnešní prezentaci předseda rady ERÚ. Ten však zároveň upozornil, že dnes prezentovaná čísla jsou předběžná a ještě nebyla schválena. „Ještě nemáme vypořádané konzultační procesy,“ podotkl Outrata.

Regulovaná složka zahrnuje u plynu především poplatek za přenos a distribuci. Druhou, neregulovanou, část konečné ceny si dodavatelé komodity určují sami. Z materiálu, který dnes šéf ERÚ prezentoval, vyplývá, že v roce 2018 proti letošku stoupne v Česku průměrná cena za distribuci plynu, a to zhruba o pět procent. O více než čtvrtinu naopak klesne průměrná cena přepravy plynu.

V srpnovém rozhovoru s ČTK Outrata řekl, že regulované ceny energií stanované ERÚ se pro příští rok příliš měnit nebudou. Více než u plynu je regulovaná složka podstatná u elektřiny. Tvoří více než polovinu její konečné ceny. Předpokládanou výši regulované části ceny elektřiny pro rok 2018 dnes Outrata nezmínil.

Analytici, které v říjnu oslovila ČTK, se shodli, že v příštím roce si Češi mírně připlatí za elektřinu, u plynu předpokládali stagnaci cen. Odůvodňovali to hlavně vývojem cen na velkoobchodních trzích.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka