I když firmy bojují o zaměstnance, ženy berou výrazně méně než muži | e15.cz

I když firmy bojují o zaměstnance, ženy berou výrazně méně než muži

Peníze
Peníze
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ve druhém čtvrtletí letošního roku stoupla průměrná hrubá mzda na 31 851 korun. Je ale výrazný rozdíl mezi mzdami žen a mužů. A to okolo sedmi tisíc korun. Z toho plyne, že si české ženy vydělají zhruba o 22 procent méně než jejich protějšky. Podle odborníků by se mohl v blízké době rozdíl začít snižovat. Zatím se to ale nedaří, protože platy mužů rostou rychleji.

„Jedním z důvodů nižšího výdělku žen v Česku je fakt, že často pracují v profesích a oborech s nižšími mzdami, jako je zdravotnictví a školství. Často pracují také na nižších postech. Výjimkou ale není, že i za stejnou práci dostávají ženy často méně peněz než jejich mužští kolegové. Problém je zejména v tom, že se ženy často podhodnocují, už na přijímacích pohovorech si zpravidla řeknou o nižší nástupní plat než muži,“ řekla Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Nezaměstnanost na historickém minimu

Na konci září 2018 dosáhla nezaměstnanost na pouhá 3 procenta. S tím rekordně rostou platy. Ale rozdíl mezi pohlavími se stále nestírá. „V současné době je na pracovním trhu kolem 300 tisíc volných míst, nezaměstnaných je kolem 225 tisíc, což je nejméně od roku 1996. Firmy nejvíce shánějí zaměstnance na technické profese, zpravidla tedy muže. Ženy už se ale objevují i v profesích, které byly dříve spíš doménou mužů, například v informačních technologiích. I zde však platy žen na ty mužské zpravidla nedosáhnou. Věřím, že by se ale měl rozdíl ve výši platu v budoucnu, zejména kvůli tomu, že mužská pracovní síla dochází a kvalifikace žen roste, pomalu vyrovnávat,“ uvedla Olga Hyklová.

Může za to mateřská dovolena?

Důvodem je i to, že ženy odcházejí mnohdy na několik let na mateřskou dovolenou. „Jestliže se žena vrací na své původní místo alespoň na částečný úvazek po třech či šesti měsících, nemá obvykle problém. Pokud se však žena chce vrátit později, je možné, že její místo již bude obsazeno. Jedná-li se o manažerku nebo ženu pracující v oborech vyžadujících speciální znalosti a sledování trendů, je velmi těžké se po delší době vrátit na stejnou pozici. Bývalý tým totiž už dávno neexistuje a lidé, kterým šéfovala, jsou často o pozici či dvě výše. Musí tedy začínat budovat svou kariéru zase od začátku a s nižším platem. Navíc povolání, jako je právník, účetní či IT specialista, znamenají neustálé sebevzdělávání a praxe je zde nezbytná, ať je žena na mateřské, či nikoliv,“ uzavírá Olga Hyklová.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka

Newslettery