Nájemné na konci roku mezikvartálně kleslo | E15.cz

Nájemné na konci roku mezikvartálně kleslo

Pronájem bytu Praha
Pronájem bytu Praha
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bytové nájemné v Česku na konci loňského roku v Praze a krajských městech kleslo mezikvartálně v průměru o 3,3 procenta na 237 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha s 287 korunami, nejlevnější Ústí nad Labem s průměrným nájemným 170 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte, které na dnešní on-line konferenci Asociace nájemního bydlení zveřejnil manažer v oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána.

"Takzvaný Rent Index udává mezikvartální srovnání cen nájemních bytů. Jedná se o svého druhu první datově podložený index, který sleduje vývoj cen a trendů nájemního bydlení v ČR," uvedl viceprezident Asociace nájemního bydlení Jan Rafaj. Asociace je odborným garantem indexu. Vzhledem k tomu, že jde o první údaj, meziroční srovnání není k dispozici. Deloitte k výpočtu indexu sbírá data z realitních portálů.

Za Prahou bylo nejvyšší nájemné v Brně (258 korun za metr čtvereční), Hradci Králové (221 korun) a Zlíně (220 korun). Naopak po Ústí nad Labem byly nejlevnější Ostrava (175 korun), Karlovy Vary (178 korun) a České Budějovice (194 korun). Deloitte sleduje ceny prodaných bytů v krajských městech. Ve Středočeském kraji, které své krajské sídlo nemá, vychází z průměru za Benešov, Beroun, Kladno, Mladou Boleslav a okresy Praha-východ a Praha-západ.

Nájemné na konci loňského roku mezikvartálně kleslo v sedmi krajských městech, v sedmi stouplo. Nejvíce se snížilo v Praze, o 4,3 procenta, ve Zlíně (o 3,5 procenta) a v Brně (o 2,6 procenta). Nejvíce vzrostlo v Jihlavě (o 5,4 procenta), Hradci Králové (o 5,2 procenta) a v Ústí nad Labem (o tři procenta).

Téměř dvě třetiny pronájmů tvořily byty v cihlových domech. Na panelové domy připadalo 22 procent, na byty v nových developerských projektech 13 procent.

V Praze nájemné kleslo mezikvartálně v průměru o 4,3 procenta na 287 korun za metr čtvereční. Nejdražší byly městské části Praha 2 (321 korun), Praha 1 (314 korun) a Praha 3 (303 korun). Naopak nejnižší nájemné bylo v Praze 4 (268 korun za metr čtvereční) a v Praze 6 (271 korun).

"Změny se začaly projevovat již v únoru loňského roku, kdy se na trhu s nájemním bydlením najednou ve velkém začaly objevovat byty původně určené pro ubytování turistů. Souviselo to především se zásadním zpomalením cestovního ruchu během pandemie covidu-19. Tato situace se projevila zejména v Praze jako v největším českém turistickém centru," uvedl Hána. Efektem podle něj bylo, že v centru Prahy v prvním čtvrtletí 2020 pokleslo nájemné a postupně v průběhu roku byla ovlivněna průměrná cena nájemného v celé Praze.

Nájmy klesly v posledním čtvrtletí ve všech městských částech Prahy. Nejvíce v Praze 8 (o šest procent) a v Praze 5 (o pět procent). Nejméně v Praze 7 (o 1,7 procenta) a Praze 4 (o 2,5 procenta). "Tento stav je ovšem pouze přechodný, nájmy bytů původně určených pro turisty jsou spíše na měsíce než roky a většina vlastníků takových bytů se po obnovení cestovního ruchu vrátí ke krátkodobému ubytování. V období po pandemii očekávám celkově stabilizaci trhu a následně opětovný růst cen nájmů, který ale bude postupný podle toho, jak se bude měnit příliv turistů a studentů,” dodal Hána.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka