O státní půjčku na bydlení je zájem. Někteří žadatelé čekali přes noc | E15.cz

O státní půjčku na bydlení je zájem. Někteří žadatelé čekali přes noc

hypotéka
hypotéka
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na státní půjčku na bydlení čekali někteří lidé přes noc. Mluvčí Státního fondu rozvoje bydlení Karolína Smetanová řekla, že ráno v 06:30, tj. zhruba 90 minut před spuštěním programu, čekalo na pobočkách fondu v Praze i v Olomouci shodně něco přes sto zájemců. Po spuštění programu se ale podle ní podařilo zaměstnancům fondu lidi poměrně rychle odbavit a po 08:30 se už delší fronty netvořily.

Podle předběžných údajů byly k 09:00 přijaty žádosti za zhruba 200 milionů korun, celkem je pro letošní rok vyčleněno asi 650 milionů korun. O státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení mohou žádat mladé rodiny do 36 let.

„Lidé tam stáli přes noc. Někteří přišli už v úterý později odpoledne kolem 17:00,“ řekla Smetanová. Situace kolem dnešní 10:00 ráno podle ní byla na pobočkách fondu klidná, zájem pozvolný. „Chodí nám samozřejmě také žádosti datovou službou, tam je toho více, a měla by přijít pošta,“ uvedla mluvčí. Zda dojde k vyčerpání částky, která je pro letošní rok k dispozici, už během dnešního dne, zatím odhadovat nechtěla.

„Fond se rozhodl, že bude přijímat žádosti až do výše jedné miliardy korun. Očekáváme, že ne všichni, kteří tu žádost podají, nakonec podepíšou úvěrovou smlouvu. Protože předběžný zájem byl opravdu velmi vysoký, tak budeme žádat Poslaneckou sněmovnu o navýšení rozpočtu, a to ještě letošního,“ dodala Smetanová.

V dalších letech se počítá s tím, že ve fondu bude zájemcům k dispozici miliarda korun ročně. Podle některých realitních makléřů a developerů však budou vynaložené peníze nedostatečné a navrhovali by jiná řešení. Úroková sazba státní půjčky je jedno procento s garantovanou dobou 20 let, maximální doba splácení je ve výjimečných případech 25 let. Státní úvěr lze kombinovat s hypotékou, hypotéku ale úvěrem nejde splatit.

Podle návrhu ministerstva pro místní rozvoj, který vláda schválila v červnu, na modernizaci bytu stát půjčí nejvýše 300 000 korun. Při koupi bytu je maximum 1,2 milionu korun, u stavby nebo koupě rodinného domu je nejvyšší možná půjčka dva miliony korun. Úvěr bude poskytnut maximálně do 80 procent skutečných nákladů na výstavbu nebo koupi, u rodinných domů včetně pořizovací ceny pozemku.

Maximální doba splatnosti je stanovena u modernizace na deset let, u koupě nebo stavby až 20 let. Ve výjimečných případech, jako například při závažné nemoci, je doba splácení prodloužena na 25 let. Bonusem je odečet 30 000 korun z jistiny za každé narozené nebo osvojené dítě v průběhu trvání úvěrového vztahu.

O uvedenou půjčku mohou žádat i bezdětní manželé nebo registrovaní partneři. Dítě do 15 let je podmínkou u žadatelů, kteří nejsou manželé.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka