Úrokové sazby porostou, hypotéky začínají zdražovat | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Úrokové sazby porostou, hypotéky začínají zdražovat

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Česká národní banka (ČNB) se v dubnu 2017 vrátila do standardního režimu měnové politiky, ve kterém jsou hlavním nástrojem úrokové sazby a ty tak začínají pozvolna růst. 

Není proto divu, že i úvěry budou postupně zdražovat, podepíše se to například na hypotékách. Jejich zdražení aktuálně oznámila Air Bank, ta s platností úterý 14. listopadu zvyšuje úrokové sazby u hypoték o 0,3 procentního bodu. „Levnější“ hypotéka (od 1,5 milionu) je tak nyní s úrokem 2,29 procenta ročně.

U hypotečních úvěrů do 1,5 milionu korun aktuálně platí sazba 2,49 procenta p.a. Sazby platí pro nové i převedené (refinancované) hypotéky s fixací na 5 let. Hypotéky pro nové žadatele nabízí Air Bank sotva pár měsíců, sází přitom na flexibilitu a nulové poplatky. Zdarma nabízí například změnu výše splátky, termínu splácení či mimořádnou splátku v jakékoli výši, a to i během fixace.

Sazbu od 2,29 procenta ročně nabízí i Česká spořitelna, Komerční banka. Za velmi výjimečných podmínek (výše úvěru/vlastní prostředky) se můžete například u Equa bank dostat na 1,99 procenta.

Poptáváte-li hypoteční úvěr, raději pospěšte, ať už jednotlivé banky inzerují cokoli, každá žádost je trochu jiná a v praxi se tak můžete dostat spíš mezi oněch 2,3 až 2,5 procenta p.a.

Kupujete byt? Připravte se, že můžete zaplatit až 10 procent ceny navíc

Která banka podle vás umí hypotéky nejlépe?

 

Mzdová kalkulačka