Portál Moje daně: Ministerstvo opět slibuje, že už to bude | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Portál Moje daně: Ministerstvo opět slibuje, že už to bude

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Nový portál Moje daně slibuje Ministerstvo financí už 3 roky, na konci roku 2020 to prý konečně bude.

Podávat daňová tvrzení elektronicky lze již dnes, stačí zajít na daňový portál na adrese adisepo.mfcr.cz. Ministerstvo financí (MF) ale plánuje nový hezčí portál, který má mít více funkcí a má se podobat elektronickému bankovnictví. Nový moderní portál slibuje MF poplatníkům už zhruba 3 roky.

Nový daňový portál má poplatníkům přinést lepší přehled o daňových povinnostech, přehled písemností, obsahující informace o tom, jaká podání již byla odeslána a tzv. daňový kalendář. Pomocí notifikací systém upozorní uživatele na blížící se daňové povinnosti a bude jim odesílat informace například na e-mail.

Do portálu se půjde přihlásit prostřednictvím tzv. e-identity, tedy nové občanky s čipem, dále Finanční správa jedná o možnosti využít identitu pro přihlašování do internetového bankovnictví (tzv. SONIA), čímž by se přihlašování zpřístupnilo více než 5,5 milionům uživatelů.

Babiš: Vláda chce zrušit superhrubou mzdu až v roce 2021

MF tvrdí, že design portálu bude hezčí, než ten stávající, jak ale přiznává, jasno nemá, jelikož skutečný design portálu je ve fázi přípravy a bude představen v dalších etapách přípravy projektu.

 

Daňové přiznání

Daňové přiznání musí v roce 2020 (resp. za rok 2019) podat všichni živnostníci a podnikatelé, ale i někteří zaměstnanci nebo studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech s příjmy nad 15 tisíc korun, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu.

V našem přehledu termínů najdete, kdy se jednotlivé daně platí a jak lze odevzdání daňového přiznání oddálit. Myslete na to, že pokud jste OSVČ, společně s daňovým přiznáním musíte odevzdat i Přehled o příjmech a výdajích.

 V daňovém přiznání a výpočtu měsíční čisté mzdy lze uplatňovat daňové slevy.

Daňové přiznání odevzdáváte i v případě, že jste nabyli nemovitý majetek. Mimo domů a bytů sem patří i pozemky a garáže.

S podáním daňového přiznání vám pomůžou formuláře i kalkulačky

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud