Nájem a daň z příjmu: Kdy vzniká povinnost podat daňové přiznání?
Pasivní příjmy z nájmu jsou oblíbeným přivýdělkem pro zaměstnance, OSVČ i penzisty. Do kdy je nutné odevzdat daňové přiznání při příjmech z nájmu? A kdo neplatí z nájmu žádnou daň z příjmu?
Výhodou příjmů z nájmu je nízké zdanění, jelikož pasivní příjmy podléhají pouze dani z příjmu a neplatí se z nich sociální a zdravotní pojištění. Z důvodu neplacení sociálního pojištění mohou mít příjem z nájmu v libovolné výši i předčasní důchodci.
„Sazby daně z příjmu jsou jinak pro všechny zdanitelné příjmy stejné, zdanění příjmů z nájmu není nijak zvýhodněno či znevýhodněno,“ sděluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.
Kdo musí vyplnit daňové přiznání v roce 2025
O roční zúčtování daně mohli požádat svého zaměstnavatele zaměstnanci, kteří měli mimo příjmy ze zaměstnání ještě další roční zdanitelné příjmy do 20 tisíc korun. Zaměstnanec s příjmem z nájmu nad 20 tisíc korun se ale nevyhne vyplnění daňového přiznání, k jehož vyplnění potřebuje od svého zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech.
„Příjmy z nájmu automaticky nezakládají povinnost pro podání daňového přiznání elektronicky, zaměstnanci s příjmy z nájmu tedy mohou i za rok 2024 odevzdat daňové přiznání v papírové podobě, pokud je to pro ně pohodlnější,“ upozorňuje Robert Johnson ze společnosti UlovDomov.cz, s tím, že v takovém případě je termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2024 do 2. dubna.
Při odevzdání daňového přiznání elektronicky se pak termín prodlužuje do 2. května. Na příjmy z nájmu se nevztahuje povinnost podávat přehledy pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.
Jak danit příjmy z nájmu v daňovém přiznání
Daňoví poplatníci s příjmem z nájmu vyplňují čtyřstránkové daňové přiznání, včetně přílohy číslo dva. Výdaje je možné uplatnit ve skutečné výši nebo 30procentním výdajovým paušálem, maximální částka výdajů při uplatnění ročního výdajového paušálu je 600 tisíc korun.
Mnoho poplatníků uplatňuje paušální výdaje, protože je pro ně výpočet daně jednodušší a nemusí evidovat skutečné výdaje. Přitom ale často vychází jako daňově optimální varianta uplatnění reálných výdajů, mezi něž patří například odpisy nemovitosti, veškeré náklady na údržbu a opravy, pojištění nemovitosti, náklady na vybavení, úroky z hypotéky, poplatky realitní kanceláři apod.
„I pokud pronajímáte například byt v panelovém domě, což může vést k závěru, že náklady budou nízké, vyplatí se porovnat variantu paušálu oproti skutečným nákladům," radí Robert Johnson.
Společné jmění manželů (SJM) a daně
V případě příjmu z nájmu nemovitosti ve společném jmění manželů zdaňuje tento příjem jeden z nich. Manželé tak mohou svoji daňovou povinnost optimalizovat, pokud jeden z nich pro své aktivní příjmy v plném rozsahu nevyužívá daňové slevy a daňové odpočty.
Pokud si manželé nejsou jisti, tak zdaní příjem z nájmu ten s nižším daňovým základem.
Online formulář
Společnost NeoTax ve spolupráci s deníkem e15 nabízí interaktivní online formulář pro daňové přiznání pro daň z příjmu fyzických osob ve formátu PDF, zároveň však i v XML formátu určeném pro MS Excel.
Elektronický formulář za uplynulý rok 2024 vyplníte snadno, služba je určena i pro OSVČ, kterým se postará o přehled pro pojišťovny. Aplikace od daňové poradenské společnosti NeoTax garantuje správnost výpočtu při správně zadaných údajích. Pokud termín daňového přiznání nestihnete, společnost vám zařídí odklad.
Důchodci a daň z příjmu za rok 2024
Povinnost odevzdat daňové přiznání za rok 2024 mají všichni daňoví poplatníci s ročním zdanitelným příjmem nad 50 tisíc korun, jestliže za ně neprovedl zaměstnavatel roční zúčtování daně. Penzisté, kteří mají pouze roční příjem z nájmu do 50 tisíc korun tak nemusí daňové přiznání vyplňovat.
Státní důchody jsou až do 36násobku minimální mzdy platné na začátku roku osvobozeny od daně z příjmu, přičemž naprostá většina penzistů má roční důchod do limitu.
„Důchodci s ročními příjmy z nájmu nad 50 tisíc korun sice musí podat daňové přiznání, ale často nemusí platit žádnou daň. Díky základní slevě na poplatníka je totiž daň nulová až do ročního daňového základu 205 600 korun,“ doplňuje Gabriela Ivanco.
VIDEO: Kde v daňovém přiznání chybujeme? Odpovidá Monika Lodrová v pořadu FLOW

Daňové přiznání 2025 za rok 2024
Jak vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2024? Deník e15 připravil sérii článků pokrývající různá témata kolem daní. Pomůžeme vám ať už jste zaměstnanec pracující na HPP, podnikáte jako OSVČ, nebo máte brigádu na dohodu. Na jaké slevy a daňové odpočty máte nárok? Jak na daň z příjmu?
- Daňové přiznání: Termín, kdy, kdo a jak ho musí podat
- Interaktivní formulář daňového přiznání
- Jak podat daňové přiznání online
- Jak vyplnit daňové přiznání pro zaměstnance (2 stránky, elektronicky)
- Jak vyplnit daňové přiznání pro OSVČ (4 stránky, hl. a vedlejší činnost)
- Slevy na dani a jak je uplatnit
- Sleva na dítě: Daňový bonus
- Sleva na poplatníka
- Jak danit příjem z nájmu?
- Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet čistého zisku
- Penzijní spoření a životní pojištění - kalkulačka na daňové odpočty
- Daňový přeplatek: Kdy přijde na účet?
- Jak danit cenné papíry: Akcie, ETF, dividendy, podílové fondy
- Kryptoměny, bitcoin a daně
- Práce na DPP: Kdo má nárok na vrácení daně?
- Zrušení životního pojištění: Postup pro daně
- Dary a daňový odpočet
- Darování krve: Jak na snížení základu daně?
- Daňové přiznání: Co je potřeba doložit?
- Opravné a dodatečné daňové přiznání
- Daň z nemovitosti
- Silniční daň
- Paušální daň
- Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ
- Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro VZP