Majetek v podílových fondech stoupl. Nejvíce investujeme do smíšených fondů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Majetek v podílových fondech stoupl. Nejvíce investujeme do smíšených fondů

Majetek v podílových fondech stoupl. Nejvíce investujeme do smíšených fondů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v letošním prvním pololetí o 53,4 miliardy korun na 526,3 miliardy korun. Informovala o tom Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o 10,1 miliardy Kč, v domácích fondech o 43,3 miliardy korun. Celkem 85 procent majetku drží fyzické osoby a 15 procent právnické osoby.

"Ve druhém čtvrtletí byly favoritem investorů především fondy dluhopisové. Nárůst ovšem zaznamenaly všechny druhy fondů. Po minulém kvartálu, kdy se po recesi prudce projevil nárůst majetku u téměř všech druhů fondů, pokračuje růst již mírnějším tempem i ve druhém čtvrtletí," uvedl předseda AKAT Martin Řezáč. Pokračující příliv peněz do podílových fondů i v druhém čtvrtletí podpořilo pozitivní tržní zhodnocení. Na tomto vývoji se příznivě podepsaly vyšší úrokový výnos konzervativních investic a pokračující trend pravidelných investic, dodal.

"Investoři jen stěží mohli šlápnout vedle, protože akciové fondy doháněly propad cen z konce minulého roku. Smutní mohou být akorát dynamičtí investoři ve střední Evropě nebo nerozvinutých zemích, kde ceny akciových investic zaostávaly a dvouciferného čísla se nedočkali," řekl analytik Partners Martin Mašát.

Spokojení musí podle něj být i konzervativní investoři, kteří těží z poklesu výnosů, respektive růstu cen dluhopisů. V letošním roce nebude problém, aby výnos dluhopisových fondů pokryl s přehledem inflaci, která se pohybuje těsně pod třemi procenty. Vedle dluhopisových investic se do hledáčku investorů dostaly i fondy peněžního trhu, které vydělávají na možnosti ukládat peníze skrze Českou národní banku, dodal.

Výhody (a nevýhody) podílových fondů

Nejvíce peněz bylo koncem června ve smíšených fondech (183,2 miliardy korun), dluhopisových fondech (136 miliard korun) a akciových fondech (113,7 miliardy korun).

Průměrný český investor vydělal v investicích do fondů za první pololetí roku 7,1 procenta. Z toho akciové fondy zaznamenaly v průměru růst o 12,1 procenta a dluhopisové 3,2 procenta, vyplývá z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.

Mezi pětici největších zprostředkovatelů podílových fondů v Česku patří skupina České spořitelny s majetkem klientů 139,5 miliardy korun, skupina ČSOB se 124,7 miliardy korun, skupina Komerční banky se 64,3 miliardy korun, skupina Conseq se 41,7 miliardy korun a skupina Amundi s 29,8 miliardy korun.

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka