Krátkodobý pronájem bytu: Vydělávejte na něm | E15.cz

Sdílejte a vydělávejte. Třeba na krátkodobém pronájmu bytu

Jana Poncarová

Digitalizace proměňuje svět. Přes chytré telefony sdílíme zážitky z druhého konce planety nebo fotky oběda z místního bistra. Fenomén sdílení pronikl i do ekonomiky. Zatímco uberizace, jak se sdílené ekonomice také říká, živí ve Velké Británii už kolem 5 milionů lidí ve střední Evropě je stále na začátku. I k nám ale pronikají platformy, jako je třeba Airbnb nebo Uber, které umožňují na sdílení vydělávat.

Máte byt, který využíváte jen občas, protože část roku trávíte v zahraničí? Můžete ho v době, kdy ho nevyužíváte krátkodobě pronajmout. Jiný příklad. Koupili jste větší byt, protože jednou plánujete rodinu, ale zatím je dětský pokoj volný? Pokud se vám nepříčí myšlenka, že budete sdílet svoji domácnost s cizinci, můžete místnost pronajmout cestovatelům a turistům.

Takové formě podnikání, která přináší docela nové rozměry a možnosti výdělku nebo přivýdělku, se říká GIG economy neboli sdílená ekonomika. Vychází z konceptu spoluspotřebitelství, ekonomického modelu založeného na sdílení, půjčování nebo pronájmech.

Fenomén tzv. uberizace odstartovala americká společnost Uber, která představila alternativu k běžné taxislužbě. Prostřednictvím mobilní aplikace si lidé můžou objednat jízdu u registrovaných řidičů, kteří jezdí svými vlastními auty a pracují v době, kdy jim to vyhovuje. Služba funguje od roku 2014 i v Praze. Na podobném principu jsou založené aplikace Airbnb nebo VRBO, kde si lidé mohou pronajmout pokoj nebo rovnou celý byt či dům přímo od majitelů.

Lidé tak jiným lidem nabízí prostor ke svezení ve svém autě, nebo prostor ve svém bytě. Jako hostitel si tak můžete začít budovat vedlejší příjem nebo přivýdělek. „Fenomén sdílené ekonomiky vnímám jako přirozenou reakci na přeregulovanost některých odvětví na trhu, kdy si ekonomika jako živý organismus spontánně razí cestu novými oblastmi,“ uvedl Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky.

Podle analýzy, kterou zpracovala Asociace pro mezinárodní otázky, je sdílená ekonomika v České republice teprve na začátku, ale velmi rychle roste. Aplikace jako Uber mají na pražském trhu s osobní dopravou podíl 10 až 15 procent. Roste i trh se sdíleným ubytováním, vedle zmiňovaných Airbnb nebo VRBO provozuje podobné aplikace například HomeAway, Vacation Rentals či Flipkey.

Chcete vydělat na svém bytě?

Zajistit si dnes ubytování na druhé straně světa je snadné. Stačí internet. Lidé si navíc mohou vybrat, jestli budou nocovat v hotelu nebo si přes některou z aplikací vyberou ubytování přímo u majitele bytu nebo domu. Například AirBnb slibuje na svém webu, že cestovatelé tak zažijí město jako místní. A o to především jde. Ceny ubytování u soukromých osob totiž nejsou mnohdy nižší než v hotelech, ale lidé mohou lépe poznat místní zvyklosti, životní styl a navázat kontakty.

Zvlášť pokud vlastníte nemovitost v Praze, může být krátkodobý pronájem bytu nebo pokoje výhodným přivýdělkem. Hlavní město Česka se totiž drží na předních příčkách a v oblasti krátkodobých pronájmů je podle statistik AirBnB čtvrté – hned po Londýně, Paříži a Římě. A nabízené ubytovací kapacity tady mnohdy nestačí.

Jak takový krátkodobý pronájem funguje? Vyplníte popis pronajímaného místa, nahrajete fotky a začnete pronajímat, slibují portály. Tak jednoduché to ale není. Lidé si budou vybírat podle polohy vašeho bytu nebo domu, podle vybavení a zařízení. Součástí krátkodobých pronájmů je i servis, samozřejmostí bývá čistý pokoj, včetně ložního prádla, uklizená kuchyně a koupelna. Někteří hostitelé nabízejí i další služby, například přípravu snídaně nebo průvodcování po městě.

Za kolik se vám povede místo ve vašem bytě pronajmout, záleží na celé řadě věcí. Důležité je vybavení a zařízení, poloha, dopravní dostupnost. Průměrná cena ubytování přes službu AirBnb se pohybuje kolem 60 euro za noc (asi 1 560 korun). Se stanovením ceny vám pomůže průzkum – podívejte se, za kolik se přes podobné aplikace pronajímají byty nebo domy ve vašem okolí.

Je lepší krátkodobý, nebo dlouhodobý pronájem bytu?

Vše má své výhody a nevýhody. Když budete pronajímat byt krátkodobě a dveře se u vás netrhnou, můžete si za měsíc vydělat tolik, co při dlouhodobém pronájmu utržíte za půl roku. Na druhou stranu, při krátkodobém pronájmu se vám budou nájemníci střídat třeba po týdnu. Takže je nutné zajistit úklid, doplnit zásoby toaletního papíru a možná snést i úkosné pohledy sousedů, kterým se nelíbí davy lidí proudící s kufry po schodišti do vašeho bytu.

Autor: Jana Poncarová
 

Mzdová kalkulačka