Dovolená 2017: Tipy, kde ušetříte | E15.cz

Dovolená 2017: Kde nejvíce ušetříte?

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Chystáte se v tomto roce na dovolenou? Podívejte se, jaké zahraniční destinace jsou nejlevnější. 

Dovolená nemusí zruinovat rodinný rozpočet a v některých evropských destinacích dokonce na tom budete ještě lépe než doma v Česku. 

Budou dovolené v tomto roce zlevňovat? Odpoví Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer: 

Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer o vývoji cen dovolených v tomto roce

Nejlevnější dovolenou podle statistik prožijete v Bulharsku, kde kupní síla 1000 korun v Česku je srovnatelná se 1310 korunami v Bulharsku - zboží a služby jsou zde totiž levnější. 

Chorvatským Dubrovníkem po stopách Hry o trůny: Tyhle místa musíte vidět! >>>

Nejdražší je oproti tomu Rakousko a Francie, kde tisicíkoruna bude mít hodnotu jen 610, respektive 620 korun. Výplývá to z dat na serveru numbeo.com, které rozpracovala UniCredit Bank.

Hodnota 1000 českých korun v zahraničíAutor: UniCredit Bank

 

V oblíbených destinacích ale můžou být velké rozdíly mezi samotnými městy. „V Chorvatsku je nejdráž v Dubrovníku (649 korun), zatímco Split je výrazně levnější (téměř 800 korun),“ říká Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank. "V sicilském Palermu nakoupíme za tisíc korun zboží a služby v hodnotě 689 Kč, v Římě je to 568 Kč a na severu v Bolzanu pouze 510 korun. Podobně v Turecku je Istanbul pro Čechy dražší než utrácení doma, vpřímořských střediscích ale naopak ušetří," dodává.

Náklady se ale například liší i v samotném Slovensku. Výrazně dráže je například v Bratislavě (860 korun), zatímco v Žilině budete "mít k dispozici" 984 korun. Nejdražší se známých dovolenkových destinací je Salzburg, zdejší náklady vám "osekájí" 1000 korun na méně než polovinu.

Podívejte se na přehled, jak jsou jednotlivá města drahá: 

Město Hodnota 1000 korun
Varna 1 136 Kč
Izmir 1 095 Kč
Burgas 1 092 Kč
Sofia 1 085 Kč
Antalya 1 060 Kč
Žilina 984 Kč
Poprad 981 Kč
Istanbul 947 Kč
Bratislava 860 Kč
Split 792 Kč
Pula 792 Kč
Palermo 689 Kč
Dubrovník 649 Kč
Marseille 646 Kč
Nantes 613 Kč
Vídeň 596 Kč
Innsbruck 571 Kč
Řím 568 Kč
Grenoble 516 Kč
Bolzano 510 Kč
Paříž 506 Kč
Salzburg 459 Kč


Síla koruny roste

V letošním roce také došlo k růstu kupní síly koruny. V Turecku například kvůli oslabování místní měny vzrostla kupní síla koruny o 11 procent, v Tunisku o téměř sedm procent a v Bulharsku o skoro dvě procenta.

V zemích EU, které mají euro, ale došlo jen k mírnému růstu české koruny - například na Slovensku, Řecku či ve Francii se kupní síla české měny zvýšila jen kolem jednoho procenta. Celkově ale náklady v dovolenkových destinacích jsou o 15-20 procent vyšší než v doma. 

O kolik narostla kupní síla koruny?Autor: UniCredit Bank

Levnější dovolené kvůli intervencím? 

V případě, že koruna bude z důvodu konce intervencí posilovat, pak se to může projevit také na dovolených. Levnější dovolené například můžete najít u místních přeprodejců zájezdů ze zahraniční, které jsou v zahraničí prodáváné v eurech. Čtěte více: Konec intervencí nese ovoce. Zájezdy zlevnily o stokoruny

Ovlivní devizové intervence cenu dovolených? Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer odpoví: 

Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer o vlivu konce korunových intervencí ČNB na ceny dovolenýchMzdová kalkulačka