EU je pro zařazení dvojí kvality potravin mezi nekalé praktiky | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

EU je pro zařazení dvojí kvality potravin mezi nekalé praktiky

EU je pro zařazení dvojí kvality potravin mezi nekalé praktiky
Potraviny
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Velvyslanci zemí Evropské unie se dohodli na kompromisním návrhu změn pravidel ochrany spotřebitelů v EU. Rumunskému předsednictví to umožní už v březnu začít s Evropským parlamentem (EP) vyjednávat o konečné podobě příslušných legislativních změn. Mezi novinkami je i zařazení takzvané "dvojí kvality potravin" mezi nekalé a tudíž nedovolené praktiky. Je to věc, o kterou Česká republika a další země ze střední a východní části unie dlouhodobě usilovaly.

Nově tak má být za nekalou obchodní praktiku pokládáno, pokud je v jednom členském státě nabízeno zboží jako identické se zbožím na trhu v jiné zemi, ačkoliv má výrazně jiné složení nebo charakteristiku, pokud to není oprávněné legitimními a objektivními faktory.

Mezi změnami je také harmonizace pravidel pro určování pokut. Země si pro významné a několik států EU zasahující prohřešky budou moci stanovit hranici nejméně na čtyřech procentech ročního obratu firmy v dané zemi, ale i vyšší.

ČOI: Polovina kontrolovaných autobazarů porušila zákon

Poškození zákazníci mají mít právo na finanční kompenzace či odstoupení od smlouvy, pokud se stanou obětí nespravedlivých obchodních praktik nebo třeba agresivního marketingu.

Nová pravidla mají kromě jiného přinést i větší průhlednost a jistoty pro spotřebitele při nakupování na internetu. Obchodníci jim budou muset poskytovat více informací.

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka