Nákupní horečka před Vánoci se stupňuje, tržby obchodníků rostou | e15.cz

Nákupní horečka před Vánoci se stupňuje, tržby obchodníků rostou

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nákupní horečka před blížícími se Vánoci se stupňuje. Tržby obchodníků o třetím adventním víkendu rostly v porovnání s minulým týdnem i meziročně, v některých případech až o desítky procent. Vyplývá to z vyjádření firem. Zájem je podle nich tradičně o elektroniku, kuchyňské vybavení nebo hračky. Lidé ve větší míře nakupují také potraviny a alkohol.

Obrat řetězce Globus se podle mluvčí Rity Gabrielové zvýšil proti minulému adventnímu víkendu o šest procent, útrata zákazníků v těchto dnech několikanásobně převyšuje hodnotu běžného nákupního koše. "Po výplatním termínu uprostřed týdne se lidé doslova pustili za vším, co jim dosud ke klidným vánočním oslavám chybí," uvedla mluvčí.

Podle mluvčího společnosti Tesco Václava Koukolíčka je patrné, že se ve srovnání s předešlým víkendem mění složení nákupních košíků. "Místo potřeb na pečení nakupují zákazníci už spíše pochutiny - sterilovanou zeleninu, uzeniny, maso, víno a alkohol. Velký zájem je pak o kosmetické balíčky a textil. Nárůst počtu zákazníků je o desítky procent," sdělil. "Velmi dobře se i nadále prodávají ozdoby na stromeček, osvětlení a další vánoční dekorace," uvedla mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Další prodejní rekord zaznamenal online supermarket Rohlík.cz. "Celkově obrat rostl o zhruba 80 procent proti průměrnému dni letošního roku," uvedl komerční ředitel firmy Olin Novák.

Kromě potravin lidé v daleko větší míře než během celého roku nakupují i další zboží. V obchodních domech IKEA patří podle manažerky prodeje Eleni Kliamenakiové mezi nejprodávanější položky tohoto týdne svíčky, stolní servisy nebo zapékací mísy. "Během tohoto týdne jsme v českých obchodních domech IKEA přivítali více než 183 000 návštěvníků. Proti předchozímu adventnímu týdnu vzrostly celkové tržby o devět procent," dodala.

Meziroční nárůst tržeb zhruba o čtvrtinu zaznamenal o třetím adventním víkendu e-shop CZC.cz. "Ve srovnání s loňským prosincem zákazníci za elektroniku utratili asi o deset procent vyšší částky," uvedl obchodní ředitel firmy Tomáš Pilský. Podle ředitele Heureka.cz Tomáše Bravermana vrcholí v těchto dnech největší nákupní sezona celého roku. "Absolutní vrchol očekáváme v pondělí 16. prosince. Mezi nejvyhledávanější produkty na Heurece patřila třeba horkovzdušná fritéza, bezdrátová sluchátka nebo iPhone," sdělil.

"I tento víkend patřily k nejprodávanějším hračky. Hitem Vánoc jsou interaktivní panenky a plyšáci, autodráhy a stavebnice Lego a Duplo. K nejčastěji objednávaným patřily také televizory, jejichž prodeje rostou ve srovnání s loňským rokem o stovky procent," uvedla mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková. U prodejce Alza.cz patří mezi nejprodávanější položky fitness náramky, set-top-boxy, elektrické zubní kartáčky nebo dárkový poukaz firmy na nákup zboží v hodnotě 1000 korun. "Jinak se v Alze standardně nejvíce prodává elektronika typu notebooků a mobilních telefonů, televizory a další domácí spotřebiče," dodala mluvčí společnosti Patricie Šedivá.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka