Paliva v Česku od minulého týdne zlevnila | e15.cz

Paliva v Česku od minulého týdne zlevnila

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ceny pohonných hmot v Česku druhý týden za sebou klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil proti minulé středě o 28 haléřů na průměrných 36,75 koruny za litr. Nafta se prodává v průměru za 35,69 koruny za litr, což je o deset haléřů méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Analytici se shodují, že v následujícím týdnu ceny pohonných hmot znovu klesnou.

"V nejbližším týdnu by ceny pohonných hmot měly mírně poklesnout o 20 haléřů v reakci na propad cen ropy na konci listopadu. Ve druhé polovině prosince se pokles cen zastaví," řekl ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Dodal, že dle poslední zprávy ministerstva energetiky USA by i v posledním kvartálu 2021 měla být globální poptávka po ropě vyšší než je nabídka. Nicméně v prvním čtvrtletí 2022 by mělo nastat vyrovnání spotřeby s produkcí.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda očekává v příštích sedmi dnech výrazné zlevnění pohonných hmot nejen v České republice, ale i v okolních zemích. "V Maďarsku, Polsku, ve Slovinsku a tradičně také v Rumunsku či Bulharsku je nyní v prosinci benzín levnější než v ČR. V Rakousku a Chorvatsku je jeho cena srovnatelná. Na Slovensku a tradičně v Německu i Itálii je jeho cena vyšší než v ČR," uvedl Kovanda. Nafta je podle něj levnější opět v Rumunsku a Bulharsku, ale také v Polsku a Maďarsku. Na Slovensku je její cena srovnatelná. V Rakousku, Chorvatsku, ve Slovinsku, v Německu či Itálii je nafta dražší než v ČR.

"Důvodem poklesu ceny pohonných hmot je propad cen ropy na světovém trhu. Ropa Brent v uplynulém měsíci zlevnila z ceny kolem 83 dolarů za barel na zhruba 76 dolarů barel, tedy o přibližně osm procent. Drtivá většina tohoto poklesu se odehrála v posledních zhruba dvou týdnech, pročež pohonné hmoty v ČR budou nadále zlevňovat i v příštích sedmi dnech," řekl Kovanda. Očekává, že v příštím týdnu budou pohonné hmoty zlevňovat rychleji, benzín podle něj zlevní o zhruba 50 haléřů na litr a nafta o 40 haléřů.

V listopadu se benzin dostal na nejvyšší hodnotu od konce října 2012 a nafta byla nejdražší od poloviny října 2014. Ke konci listopadu ale začaly ceny stagnovat a nyní klesají. Litr Naturalu je o 8,89 koruny dražší než před rokem, za diesel tehdy motoristé platili o 8,49 koruny na litru méně.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 36,18 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 35,15 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 37,49 koruny. Nafta se v hlavním městě prodává za 36,47 koruny za litr.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka

Newslettery