Pojišťovny loni odhalily podvody za více než miliardu korun | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Pojišťovny loni odhalily podvody za více než miliardu korun

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Pojišťovny sdružené v České asociaci pojišťoven (ČAP) loni prověřily celkem 8474 podezřelých pojistných událostí, ve kterých odhalily pojistné podvody v celkové hodnotě 1,133 mld.

Pojišťovny sdružené v ČAP si pochvalují možnosti, které přináší digitalizace, dokážou díky ní lépe odhalovat pojistné podvody. Průměrná výše odhaleného pojistného podvodu v roce 2019 dosáhla 230 tisíc korun.

Například počet odhalených podvodů v pojištění vozidel se zvýšil o 31 procent, naopak nejvíce prokázaných podvodů (55 procent) je z oblasti pojištění majetku a odpovědnosti.

Češi začínají ztrácet optimismus: 2/3 lidí plánuje omezit výdaje

Rozhodující objem z celkové prokázané částky pojistného podvodu připadá na odvětví pojištění majetku a odpovědnosti, kde pojistitelé uchránili 630 mil. korun (v roce 2018 se jednalo o 850 mil. korun). Třicet procent celého objemu připadá na pojištění vozidel (jedná se o 340 mil. korun odhalených podvodů v roce 2019, přičemž v roce 2018 se jednalo o 260 mil. korun); zbylých 15 procent celkové částky odhalených pojistných podvodů nastává v pojištění osob, kde se jedná o 165 mil. korun (v roce 2018 se jednalo o 187 mil. korun),“ uvádí hlavní analytik ČAP Petr Jedlička.

Objem odhalených pojistných podvodů tak narostl například v odvětví pojištění vozidel, výše prokázané částky činí 341 mil. korun, což je dokonce nejvyšší hodnota za poslední čtyři ročníky.

Lze se pojistit proti riziku sebevraždy? Ano, ale má to své podmínky

 

Mzdová kalkulačka