Lze se pojistit proti riziku sebevraždy? Ano, ale má to své podmínky | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Lze se pojistit proti riziku sebevraždy? Ano, ale má to své podmínky

Pavel Krejčík

Počet sebevražd v Česku stoupá. Uvědomují si to i pojišťovny, proto pojistné plnění z příčiny sebevraždy omezují mnoha způsoby. To hlavní omezení jim však nařizuje zákon. Pojišťovna nevyplatí pojistku v případě, když úmrtí z příčiny sebevraždy přijde dříve než dva roky od uzavření pojistky.

V Česku si v průměru vezmou život čtyři lidé denně. Ve světě pak 800 tisíc lidí ročně. Není proto divu, že v nabídce pojišťoven je pojištění rizika úmrtí z příčiny sebevraždy.

Pojištění rizika sebevraždy by nemělo být tabuizováno. Zahrnout ho do pojistné smlouvy dává v dnešní době takřka stejný smysl, jako zahrnout do pojištění riziko dlouhodobé nemoci nebo úrazu.

Pojištění rizika sebevraždy je přitom běžnou součástí životního pojištění a sjednává ho většina tuzemských pojišťoven. Všechny pojišťovny ale mají jednu významnou zákonem stanovenou doložku. A tou je takzvaná čekací doba na sebevraždu. Ta trvá dva roky a má zabránit zneužití pojištění sebevraždy jako pojistné události.

Tip: Jak si vybrat pojistku? Poradíme

V praxi to znamená to, že když klient pojišťovny spáchá sebevraždu před uplynutím této doby, pojišťovna plnit nebude.

Některé pojišťovny mají u sebevražd i přísnější podmínky. Například plnění jen určité části z pojistné částky nebo omezení horní hranice plnění. Dalším z konkrétních omezení je například to, že pokud pojistka sebevraha obsahuje připojištění úmrtí úrazem, většina pojišťoven automaticky vyloučí úmrtí z důvodu sebevraždy z pojistného plnění. Tím to ale nekončí.

Aktualizovat si pojistku u bytu či RD je v zájmu majitelů realit

Co se týče sebevražd tak v pojištění se obecně minimálně nabízí pojištění úmrtí dětí. Pojistit proti riziku sebevraždy lze pouze dospělého.

Nejčastější jsou deprese

To, že zahrnout do životní pojistky i riziko sebevraždy, není nic nepatřičného, potvrzuje i ředitel Simplea pojišťovny Martin Švec. Ten říká, že je až překvapen, kolik lidí, zejména mladých, dnes trpí psychickými problémy.

„Nejčastěji jsou to deprese, ale často se setkáváme i s dalšími psychickými onemocněními u klientů, u kterých bychom to nečekali,“ vysvětluje.

Zároveň poukazuje i na statistiky, které přicházejí se závažným zjištěním. Totiž, že sebevražda je dnes v Česku pravděpodobnější příčinou smrti, než je dopravní nehoda. 

„Ročně vlastní rukou zemře přibližně dvakrát více osob než při dopravních nehodách,“ upřesňuje.

Pojištění domácnosti: Proč se vyplatí a s čím vším vám dnes pomůže?

Pozor na předlužení

Podle lékařů je sebevražda většinou následek nějakého psychického onemocnění. To často vzniká i kvůli vysokým a nepřiměřeným nárokům na výkon, rychlost nebo jistý úspěch. Podle psychiatrů problém spočívá i v tom, že současné prostředí je takto orientováno. Proto i dodávají, že vysoké pracovní nasazení by mělo být pravidelně vyvažováno i odpočinkem a nabití nových sil.

Podle finančních poradců je třeba mít na mysli ale i finanční gramotnost. Protože to, že roste kupní síla, nezaměstnanost je historicky na nejnižší úrovní nebo, paradoxně ne vždy musí přispět ke zlepšení finanční bilance domácností. A to zejména těch domácností, které se se neúměrně zadluží ať už kvůli vlastnímu bydlení anebo nákupu spotřebního zboží či služeb.

Autor je analytikem životního pojištění skupiny Partners. 

Při aktualizaci pojistky u nemovitosti na hypotéku je důležitá i vinkulace

Autor: Pavel Krejčík
 

Mzdová kalkulačka