Banky neplánují zdražování půjček, u hypoték jej připouštějí | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Banky neplánují zdražování půjček, u hypoték jej připouštějí

ČTK

Tuzemské banky v souvislosti s rozhodnutím České národní banky o zvýšení úrokových sazeb neplánují zdražování spotřebitelských úvěrů. V případě hypotečních úvěrů mírný růst vesměs připouštějí a až na výjimky nepředpokládají vyšší úročení vkladů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími bankami. 

ČNB včera zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 bodu na 1,25 procenta.

„Pečlivě sledujeme situaci na trhu a na případný vývoj zareagujeme. Navýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů máme v plánu ve střednědobém výhledu promítnout do úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Navyšovat sazbu spotřebitelských úvěrů nyní neplánujeme,“ řekl manažer Moneta Money Bank pro úvěrové produkty Tomáš Kostrhoun.

Další z bank, mBank, nyní zvýšení úrokových sazeb pro vklady neplánuje. Sazby aktuálně snížila u spotřebitelských úvěrů, a to až o čtyři procentní body. „U hypoték ve velmi krátkodobém horizontu změnu zatím ještě nechystáme, ale tendence zvyšování sazeb je vzhledem k vývoji sazeb s trhu do budoucna zřejmá a úpravě sazeb směrem nahoru se jen těžko vyhneme,“ uvedl mluvčí banky Pavel Vlček.

Zvýšení sazeb ještě poptávku po nemovitostech neochladí, míní makléři

Mluvčí České spořitelny Filip Hrubý uvedl, že zvyšování úroků na depozitech nedává v tuto chvíli pro banku ekonomický smysl. Z hlediska hospodaření banky jsou úroky na depozitech a u úvěrů spojité nádoby, pokud tedy banka zvýší úroky na vkladech, obvykle v důsledku toho zdraží spotřebitelské úvěry, které v poslední době kontinuálně zlevňují.

Některé banky ovšem úroky u vkladů zvyšují. „Od pondělí 6. srpna zvedáme úrokové sazby na všech termínovaných vkladech, a to v průměru o 0,5 procentního bodu,“ uvedl ředitel retailového bankovnictví Banky Creditas Jan Jeřábek.

Martin Burda: Při nákupu nemovitosti myslete na to, jak bude prodejná

UniCredit Bank podle mluvčího Petra Plocka do budoucna mírné navýšení úrokových sazeb u hypoték nevylučuje. Raiffeisenbank na zvýšení sazeb ČNB v tuto chvíli reagovat nebude a ČSOB nyní vyhodnocuje dopady tohoto rozhodnutí.

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka