Banky neplánují zdražování půjček, u hypoték jej připouštějí | E15.cz

Banky neplánují zdražování půjček, u hypoték jej připouštějí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tuzemské banky v souvislosti s rozhodnutím České národní banky o zvýšení úrokových sazeb neplánují zdražování spotřebitelských úvěrů. V případě hypotečních úvěrů mírný růst vesměs připouštějí a až na výjimky nepředpokládají vyšší úročení vkladů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími bankami. 

ČNB včera zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 bodu na 1,25 procenta.

„Pečlivě sledujeme situaci na trhu a na případný vývoj zareagujeme. Navýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů máme v plánu ve střednědobém výhledu promítnout do úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Navyšovat sazbu spotřebitelských úvěrů nyní neplánujeme,“ řekl manažer Moneta Money Bank pro úvěrové produkty Tomáš Kostrhoun.

Další z bank, mBank, nyní zvýšení úrokových sazeb pro vklady neplánuje. Sazby aktuálně snížila u spotřebitelských úvěrů, a to až o čtyři procentní body. „U hypoték ve velmi krátkodobém horizontu změnu zatím ještě nechystáme, ale tendence zvyšování sazeb je vzhledem k vývoji sazeb s trhu do budoucna zřejmá a úpravě sazeb směrem nahoru se jen těžko vyhneme,“ uvedl mluvčí banky Pavel Vlček.

Mluvčí České spořitelny Filip Hrubý uvedl, že zvyšování úroků na depozitech nedává v tuto chvíli pro banku ekonomický smysl. Z hlediska hospodaření banky jsou úroky na depozitech a u úvěrů spojité nádoby, pokud tedy banka zvýší úroky na vkladech, obvykle v důsledku toho zdraží spotřebitelské úvěry, které v poslední době kontinuálně zlevňují.

Některé banky ovšem úroky u vkladů zvyšují. „Od pondělí 6. srpna zvedáme úrokové sazby na všech termínovaných vkladech, a to v průměru o 0,5 procentního bodu,“ uvedl ředitel retailového bankovnictví Banky Creditas Jan Jeřábek.

UniCredit Bank podle mluvčího Petra Plocka do budoucna mírné navýšení úrokových sazeb u hypoték nevylučuje. Raiffeisenbank na zvýšení sazeb ČNB v tuto chvíli reagovat nebude a ČSOB nyní vyhodnocuje dopady tohoto rozhodnutí.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka