Průměrná sazba hypoték letos stoupla o 0,15 bodu na 2,66 procenta

hypotéky, ilustrační foto

hypotéky, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

hypotéky, ilustrační foto
2
Fotogalerie

V březnu se průměrná sazba hypotečního úvěru dále zvyšovala na 2,66 procenta. Od konce loňského roku to je nárůst o 0,15 procentního bodu. Průměrná hypotéka dosáhla v březnu 2,462.418 korun. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů za březen 2020.

"Březen přinesl dramatické změny, a to nejenom na tuzemském hypotečním trhu. Kvůli zavedeným omezením se česká ekonomika může dostat do recese. Pro takovou ekonomiku jsou typické celkový pokles ekonomické aktivity, zvyšování nezaměstnanosti, úpadky firem a s tím související růst nesplácených úvěrů. Česká národní banka proto přišla s dvojím snížením úrokových sazeb a uvolněním hodnocení bonity žadatelů o úvěr," uvedl analytik Broker Consulting Martin Novák.

Za běžné situace by po krocích ČNB očekával rozvolnění úvěrové politiky jednotlivých poskytovatelů hypotečních úvěrů a snížení úrokových sazeb. "V roce 2020 je ale situace jiná, tudíž můžeme sledovat jen velmi mírnou nebo žádnou korekci oficiálních úrokových sazeb a spíše zpřísnění podmínek v hodnocení bonity klientů," podotkl.

Je podle něj patrné, že jednotlivé bankovní domy a poskytovatelé úvěrů vyčkávají na další ekonomický vývoj a s ním související vývoj nezaměstnanosti. Situaci na českém trhu také komplikuje vládní návrh na možnost odložení splátek, které banky a poskytovatelé úvěrů musí schválit jen na základě podané žádosti.

V nejbližší době proto neočekává výrazné změny u úrokových sazeb u hlavních hráčů na trhu ani žádné přetahování o klienty. Tento stav podle něj vydrží do doby uvolnění ekonomických opatření. Poté bude záležet na tom, jak velké ekonomické dopady budou a jaká bude nezaměstnanost. "Pokud se opravdu česká ekonomika propadne do recese a bude výrazně růst nezaměstnanost, můžeme se dočkat i zvyšování úrokových sazeb, jako tomu bylo v roce 2008," odhadl.

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů sleduje vývoj hypotečních úvěrů od ledna 2015, kdy průměrná sazba byla na 2,45 procenta. Nejnižší hodnotu vykázal index v prosinci 2016, kdy sazby klesly pod dvě procenta na 1,77 procenta ročně.