Průzkum: Víc než 40 procent dlužníků neplatí dluhy záměrně | E15.cz

Průzkum: Víc než 40 procent dlužníků neplatí dluhy záměrně

ČTK

Téměř pětina českých spotřebitelů neplatí za služby či zboží včas, z toho 42 procent dluhy neplatí záměrně. Češi se tak řadí mezi nejméně poctivé zákazníky v Evropě. Vyplývá to z průzkumu platební morálky mezinárodní inkasní agentury EOS KSI.

Opozdilým zákazníkům v ČR trvá účty v prodlení vyrovnat průměrně 14 dní. Češi své jednání nejčastěji odůvodňují aktuálními finančními problémy (67 procent) či špatnou pamětí (40 procent).

V podílu lidí, neplatí za zboží a služby záměrně, se Češi letos společně s Belgičany (43 procent), Řeky (45 procent) a Rumuny (50 procent) řadí mezi nejméně poctivé zákazníky Evropy. Na druhé straně žebříčku stojí s deseti procenty Němci.

„Se zákazníky, kteří se tímto způsobem vyhýbají odpovědnosti za dluhy, se setkáváme stále častěji. Tento trend v posledních letech zaznamenáváme napříč celou Evropou. Zatímco v roce 2015 své závazky záměrně neplatilo 15 procent dlužících zákazníků, o rok později to byla již pětina. Počet nepoctivých spotřebitelů proti loňskému roku narostl o téměř 90 procent,“ uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel.

Zdražování sazeb tlačí klienty do kratších hypoték

Dodal, že 11 procent českých firem nemá standardizovaný proces vymáhání dluhů. „Firmy by nezaplacené účty neměly podceňovat. Čím později je s klienty řeší, tím menší šance na zaplacení mají,“ uvedl.

Vedle zapomnětlivců a nepoctivců existuje velká část spotřebitelů, kteří včas neplatí kvůli krátkodobým finančním problémům. Více než dvě třetiny Čechů nejsou schopny platit včas, jelikož v době splatnosti nemají dostatek financí. Podobně jsou na tom Slováci (68 procent).

Češi si půjčují stále více. Z platu padne na dluhy skoro polovina peněz

Se závažným dlouhodobým nedostatkem financí v Česku bojuje 47 procent dlužníků. Nadměrné dluhy či insolvence nejvíce zatěžují obyvatele Ruska (62 procent) a Belgie (62 procent). Nejméně krátkodobých i dlouhodobých finančních problémů mají zákazníci v Německu a Chorvatsku.

 

 

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka