Covid v kombinaci s dalšími nemocemi zdražil životní pojistky | e15.cz

Covid v kombinaci s dalšími nemocemi zdražil životní pojistky

Dan Tácha

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Chronické nemoci v kombinaci s covidem představují značné zdravotní riziko. Pojišťovny proto těmito nemocemi trpící klienty nepojistí, nebo je pojistí velice draho. Ukázal to průzkum pojišťovny Simplea.

Covid-19 změnil politiku pojišťoven ve sjednávání životních pojistek. A to tak, že klienty, kteří trpí nadváhou či obezitou nebo nemocemi, jako je například diabetes, onemocnění srdce a cév, spíše nepojistí, než pojistí. 

„Všechny pojišťovny teď výrazně utáhly šrouby u nových pojistek. Zejména pak u klientů, kteří již trpí nějakou nemocí. Jako je chronická obstrukční plicní nemoc, cukrovka a další chronické a v interakci s covidem nebezpečné nemoci,“ popisuje ředitel pojišťovny Simplea, která spadá do skupiny Partners, Martin Švec.

Podle něj se tak mnoho lidí v současné dostalo de facto do nepojistitelného stavu. Přitom dodává, že covid loni takto usmrtil i několik pojištěnců jeho pojišťovny. Dle jeho slov se přitom vždy jednalo o klienty, kteří nebyli očkovaní proti covidu a zároveň byli komorbidní.

A to zdaleka není jediný problém, který covid způsobil. Martin Švec tvrdí, že všechny pojišťovny nyní evidují růsty klientů, kterým se v důsledku kvůli pandemii odložené necovidové péči v nemocnicích, u specialistů a praktiků, zhoršil zdravotní stav.

„S rakovinami se teď roztrhl pytel, protože lidé mají zanedbanou péči. Problémy vidíme i v oblasti duševního zdraví. I tady rostou počty onemocnění, ale i úrazy. Ty jsou i z nepohody v rodinách, kde dochází k násilnostem a podobně,“ upřesňuje.

Problémy potvrzují i zdravotní pojištění i ÚZIS

To, že mnoho lidí v minulých dvou letech doplatilo na zákazy poskytovat necovidovou péči, ale i na omezení preventivních prohlídek a screeningů, potvrzují i zdravotní pojišťovny.

„Za rok 2020 evidujeme vykázanou preventivní prohlídku u praktického lékaře u 184 054 našich dospělých pojištěnců. To je téměř o 29 tisíc prohlídek méně než o rok dříve,“ uvádí například tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Podle ní je zanedbaní preventivní péče důsledkem bezmála již dva roky trvající pandemie covidu.  Upozorňuje, že zájem o prevenci se zdaleka netýká jen ordinací praktických lékařů. Z dat pojišťovny vyplývá, že dospělí měli nižší zájem o všechny druhy preventivních vyšetření a pojišťovna je teď motivuje k návratu do ordinací speciálními programy.

Propady v preventivních prohlídkách, ale i screeningových programech potvrzuje i Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR). Podle jeho dat jen meziroční pokles realizovaných preventivních prohlídek u praktiků činil předloni až 20 procent. Potvrzeny jsou i propady u preventivních screeningových programů. Tak například u screeningové mamografie počet vyšetřených pojištěnců loni ve srovnání s rokem 2019 klesl o 6,9 procenta, u cervikovaginální screeningová cytologie o 7,1 procenta. Avšak u testů okultního krvácení do stolice činil pokles 16,9 procenta a u screeningové kolonoskopie o 12 procent.

Podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška přitom v Česku ročně zemře na zhoubný nádor 27 tisíc lidí. Přičemž třetina z těchto nádorů je preventabilních. To znamená, že v případě jejich včasné diagnostiky a léčby by pacienti nezemřeli. Přičemž platí, že úmrtí s covidem nedosahuje ani z jedné třetiny počtu úmrtí na rakovinu.

Speciální pojištění proti covidu pojišťovny nenabízejí

Hledat v nabídce komerčních pojišťoven speciální produkt na pojištění rizik spojených přímo se zdravotními následky po prodělaném onemocnění covid-19 je velmi obtížné. Podle Martina Švece se lze v případě covidu pojistit proti finančním rizikům způsobených závažným onemocnění. Což platí i pro ostatní nemoci. Dalším pojištěním je pojistka proti riziku pracovní neschopnosti.

„Ta současná situace příliš radostná příliš není. Pozornost je upřena na covid, ale problémy mají lidé i bez něj. A obecně lze říci, že česká populace není v té nejtopovější zdravotní kondici,“ říká.

To je podle něj jeden problém. Druhý problém jsou pak zastaralé pojistné smlouvy, protože ty je třeba aktualizovat stejně jako smlouvy o pojištění majetku.

„Stejně jako roste cena nemovitosti, tak se zvyšuje i příjem lidí a od něj nastavené výše pojistných částek. Rodí se děti, a tudíž se zvyšují i naše závazky,“ uzavírá.

Autor: Dan Tácha

Mzdová kalkulačka