Student – daňové přiznání 2023: Jak vyplnit? Termín odevzdání | e15.cz
M A

Daně

Daňové přiznání u studenta. I letos máte nárok na vrácení daně

Studenti - ilustrační foto
Studenti - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pexels / Buro Millennial

Petr Gola, Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

I někteří studenti mají povinnost podat v roce 2023 daňové přiznání za rok 2022. Podívejme se v praktických příkladech, jak je to u studenta, který má více brigád, pracuje na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti nebo vykonává samostatnou výdělečnou činnost.

Řada vysokoškoláků má již během studia vlastní příjem ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Ve kterých případech musí i studenti podat za rok 2022 daňové přiznání, si ukážeme na několika praktických příkladech. 

Termín daňového přiznání: Kdy podat daňové přiznání

Studenti, kteří budou daňové přiznání za rok 2022 odevzdávat fyzicky (ať už osobně nebo poštou) mají termín do 3. dubna 2023, při podání elektronicky je termín do 2. května 2023 a při využití služeb daňového poradce do 3. července 2023. 

Kalkulačka: Výpočet čisté mzdy >>>

Vrácení daně: Jak o ně zažádat

Přivýdělek na zkrácený úvazek – příklad

Studentka Karolína si po celý rok 2022 přivydělávala na zkrácený úvazek pro zaměstnavatele XY. U zaměstnavatele měla slečna Karolína podepsané prohlášení k dani. Za rok 2022 žádné jiné zdanitelné příjmy neměla. Studentka Karolína tedy za rok 2022 daňové přiznání podávat nebude a požádá zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Z důvodu uplatnění daňového odpočtu u životního pojištění v ročním zúčtování daně ji vznikne nárok na daňovou vratku. 

Práce na DPČ pro dva zaměstnavatele – příklad

Slečna Aneta si po celý rok 2022 při studiu přivydělávala na dohodu o pracovní činnosti současně pro dva zaměstnavatele. Hrubá měsíční odměna u obou zaměstnavatelů zakládala účast na nemocenském pojištění. Slečna Aneta má povinnost podat za rok 2022 daňové přiznání, neboť alespoň v jednom měsíci měla příjem od dvou zaměstnavatelů současně, přičemž oba příjmy podléhaly zálohové dani z příjmu.

K vyplnění daňového přiznání bude slečna Aneta potřebovat od obou zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2022. Vzhledem k tomu, že slečna Aneta má zdanitelné příjmy pouze ze závislé činnosti, tak může použít zjednodušený dvoustránkový daňový formulář.

Vzor smlouvy na DPČ >>>

Student OSVČ: Návod, jak vyplnit daňové přiznání

Student VŠ Milan po celý rok 2022 vykonával vedlejší samostatnou výdělečnou činnost s hrubým ziskem 240 tisíc korun. Student Milan musí za rok 2022 platit všechny přímé daně – daň z příjmu, sociální pojištění i zdravotní pojištění. Student Milan musí tedy vyplnit nejenom standardní čtyřstránkové daňové přiznání a přílohu číslo jedna daňového přiznání, ale i přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ.

Brigáda na DPP: roční zúčtování a prohlášení poplatníka

Studenti SŠ Pavel a Martin si během července a srpna přivydělávali na DPP s hrubou měsíční odměnou 10 tisíc korun. Student Pavel u zaměstnavatele AB podepsal prohlášení k dani, student Martin však u zaměstnavatele XY nikoliv. Čistá odměna studenta Pavla byla tedy 10 tisíc korun, neboť z hrubé odměny ve výši 10 tisíc korun a méně z dohody o provedení práce se neplatí sociální a zdravotní pojištění a z důvodu uplatnění slevy na poplatníka a slevy na studenta byla nulová i daň z příjmu. 

Čistá odměna studenta Martina byla 8 500 korun, neboť mu byla odvedena 15procentní srážková daň z příjmu. Student Pavel daňové přiznání za rok 2022 podávat nebude. Student Martin si však daňové přiznání sám dobrovolně podá a vznikne mu nárok na daňovou vratku ve výši 3 000 korun (1 500 korun x 2 měsíce). V daňovém přiznání za rok 2022 totiž uplatní slevu na poplatníka (30 840 korun) a slevu na studenta (4 020 korun) a roční daň z příjmu bude nulová a sražená daň v částce 3 000 korun bude daňovým přeplatkem. 

Kalkulačka – student OSVČ

Student Milan z třetího příkladu zaplatí na přímých daních za rok 2022 při hrubém zisku (tj. příjmu poníženém o výdaje) ve výši 240 tisíc korun následující částky: 

  • 1 140 korun na dani z příjmu: Daň z příjmu činí 36 tisíc korun (240 tisíc korun x 15 procent), od vypočtené daně se odečte sleva na poplatníka ve výši 30 840 korun a sleva na studenta v částce 4 020 korun. Kromě těchto dvou daňových slev student Milan neuplatňuje žádné jiné daňové slevy nebo daňové odpočty.
  • 35 040 korun na sociálním pojištění: Sazba sociálního pojištění činí 29,2 procenta z vyměřovacího základu, kterým je v případě studenta Milana skutečný vyměřovací základ (polovina daňového základu, tj. 240 tisíc korun x 50 procent x 29,2 procenta).
  • 16 200 korun na zdravotním pojištění: Sazba zdravotního pojištění je 13,5 procenta z vyměřovacího základu, kterým je v případě studenta Milana skutečný vyměřovací základ (polovina daňového základu, tj. 240 tisíc korun x 50 procent x 13,5 procenta).

Kalkulačky pro výpočet čisté mzdy nebo pro výpočet čistého zisku OSVČ najdete zde >>>

Autor: Petr Gola, Kamila Ondráčková

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery