Student: Daňové přiznání v roce 2019 | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Daňové přiznání u studenta. Nezapomínejte, že máte nárok na vratky daně

sou

Pakliže má student brigádu u zaměstnavatele, daňové přiznání vyplňuje zpravidla on, u velké části brigád navíc k platbě daní vůbec nemusí dojít. Student má totiž ze zákona právo na slevu. Daň tak studenti platí pouze v několika případech. Jaké to jsou?

Brigády

Jedním z případů, kdy student platí daně, je práce u dvou zaměstnavatelů během jednoho roku. Ať už brigádu student vykonával na dohodu o pracovní činnosti nebo na dohodu o provedení práce, bude muset podat daňové přiznání sám.

Nevyhne se ani placení daně. Student sice u jednoho ze zaměstnavatelů může využít takzvaný růžový formulář s prohlášením, který mu umožní získat slevu na dani, u druhého zaměstnavatele už ale prohlášení využít nemůže. Druhá brigáda tedy bude podléhat patnáctiprocentní dani.

Tip: Máme pro vás chytré formuláře daňového přiznání, včetně přehledů pro ZP a OSSZ. Stáhněte si je zde >>>

DPP a DPČ

Podobná situace nastává, když brigádník vydělává alespoň tři tisíce u dohody o pracovní činnosti (DPČ) nebo více než deset tisíc u dohody o provedení práce (DPP). Při překonání té samé úrovně musí student platit i pojistné.

Minimální zálohy na sociální pojištění se zvýší. OSVČ si připlatí nejméně dvě stovky

Student jako OSVČ

Další možností je práce na živnostenský list. U zdravotního pojištění student neplatí žádné minimální zálohy, ale platí až zálohy podle dosaženého příjmu v předešlém roce. Zároveň je student povinen uhradit doplatek v případě, že zálohy v daném roce neodpovídaly výší aktuálních příjmů.

U sociálního pojištění je to podobné. První rok podnikání student u vedlejší činnosti platit zálohy nemusí. Rozdíl je zde ale v tom, že student na sociální pojištění nemusí nic odvádět ani v případě, kdy jeho příjmy po odpočtu výdajů nepřekročí rozhodnou částku. Jestliže rozhodnou částku překročí, bude mít povinnost odvádět státu minimální zálohy. Rozhodná částka za rok 2018 činila 71 950 korun. 


Kalkulačky pro výpočet starobního důchodu a jiných dávek najdete na stránkách Finexpert.cz zde >>>


Podání daňového přiznání je i v tomto případě povinné, stejně tak je nutné odevzdat přehled o příjmech a výdajích v rámci zdravotního a sociálního pojištění.

Přivýdělek příjmem z pronájmu

Daňové přiznání je nutné dodat na finanční úřad i v případě, že student vlastní nemovitost, kterou alespoň z části pronajímá. Pak kromě daně z příjmu fyzických osob musí student zaplatit rovněž daň z nemovitých věcí, která je splatná nejpozději do konce května každého roku. Stejně tak je nutné zdanit příjmy z pronájmu kapitálového majetku nebo například prodeje nemovitosti nebo cenných papírů.

Vyplněné daňové přiznání ale nemusí být jenom únavnou povinností, pro studenta může přinést i významné vratky daně. Nárok na ni vzniká například tehdy, když student nepracoval celý rok. Daňové přiznání mu umožní vyčerpat i zbytek celoroční slevy na poplatníka, na níž má právo.

Daňové přiznání 2019: Kdo ho musí podat a jaký je poslední termín
Daňové přiznání je nutné dodat nejpozději do prvního dubna, přehled příjmů o měsíc později

Autor: sou
 

Daňové přiznání

Daňové přiznání musí v roce 2019 podat všichni živnostníci a podnikatelé, ale i někteří studenti, zaměstnanci a studenti. Povinnost se týká všech s příjmy nad 15 tisíc korun, kteří nejsou osvobozené od daně z příjmu. S podáním přiznání vám pomůžou formuláře i kalkulačky.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud