Student - daňové přiznání 2022: Jak vyplnit? Termín odevzdání | E15.cz

Daňové přiznání u studenta. I letos máte nárok na vrácení daně

Studenti - ilustrační foto
Studenti - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pexels / Buro Millennial

Petr Gola, Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

I někteří studenti mají povinnost podat v letošním roce daňové přiznání za rok 2021. Podívejme se v praktických příkladech, jak je to u studenta, který má více brigád, pracuje na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti nebo vykonává samostatnou výdělečnou činnost.

Řada vysokoškoláků má již během studia vlastní příjem ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Ve kterých případech musí i studenti podat za rok 2021 daňové přiznání, si ukážeme na několika praktických příkladech. 

Termín daňového přiznání

Studenti, kteří budou daňové přiznání za rok 2021 odevzdávat fyzicky (ať už osobně nebo poštou) mají termín do 1. dubna 2022, při podání elektronicky je termín do 2. května 2022 a při využití služeb daňového poradce do 1. července 2022. 

Kalkulačka: Výpočet čisté mzdy >>>

Příklad: Přivýdělek na zkrácený úvazek

Studentka Karolína si po celý rok 2021 přivydělávala na zkrácený úvazek pro zaměstnavatele XY. U zaměstnavatele měla slečna Karolína podepsané prohlášení k dani. Za rok 2021 žádné jiné zdanitelné příjmy neměla. Studentka Karolína tedy za rok 2021 daňové přiznání podávat nebude a požádá zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Z důvodu uplatnění daňového odpočtu u životního pojištění v ročním zúčtování daně ji vznikne nárok na daňovou vratku. 

Příklad: Práce na DPČ pro dva zaměstnavatele

Slečna Aneta si po celý rok 2021 při studiu přivydělávala na dohodu o pracovní činnosti současně pro dva zaměstnavatele. Hrubá měsíční odměna u obou zaměstnavatelů zakládala účast na nemocenském pojištění. Slečna Aneta má povinnost podat za rok 2021 daňové přiznání, neboť alespoň v jednom měsíci měla příjem od dvou zaměstnavatelů současně, přičemž oba příjmy podléhaly zálohové dani z příjmu.

K vyplnění daňového přiznání bude slečna Aneta potřebovat od obou zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2021. Vzhledem k tomu, že slečna Aneta má zdanitelné příjmy pouze ze závislé činnosti, tak může použít zjednodušený dvoustránkový daňový formulář.

Nejdůležitější daňové novinky roku 2022 (video):

Video se připravuje ...
Nejdůležitější daňové novinky roku 2022

 

Příklad: Student OSVČ

Student VŠ Milan po celý rok 2021 vykonával vedlejší samostatnou výdělečnou činnost s hrubým ziskem 240 000 Kč. Student Milan musí za rok 2021 platit všechny přímé daně – daň z příjmu, sociální pojištění i zdravotní pojištění. Student Milan musí tedy vyplnit nejenom standardní čtyřstránkové daňové přiznání a přílohu číslo jedna daňového přiznání, ale i přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ.

Příklad: Brigáda na DPP

Studenti SŠ Pavel a Martin si během července a srpna přivydělávali na DPP s hrubou měsíční odměnou 10 tisíc korun. Student Pavel u zaměstnavatele AB podepsal prohlášení k dani, student Martin však u zaměstnavatele XY nikoliv. Čistá odměna studenta Pavla byla tedy 10 tisíc korun, neboť z hrubé odměny ve výši 10 tisíc korun a méně z dohody o provedení práce se neplatí sociální a zdravotní pojištění a z důvodu uplatnění slevy na poplatníka a slevy na studenta byla nulová i daň z příjmu. 

Čistá odměna studenta Martina byla 8 500 korun, neboť mu byla odvedena 15procentní srážková daň z příjmu. Student Martin daňové přiznání za rok 2021 podávat nebude. Student Martin si však daňové přiznání sám dobrovolně podá a vznikne mu nárok na daňovou vratku ve výši 3 000 korun (1 500 korun x 2 měsíce). V daňovém přiznání za rok 2021 totiž uplatní slevu na poplatníka (27 840 korun) a slevu na studenta (4 020 korun) a roční daň z příjmu bude nulová a sražená daň v částce 3 000 korun bude daňovým přeplatkem. 

Kalkulačka – student OSVČ

Student Milan z třetího příkladu zaplatí na přímých daních za rok 2021 při hrubém zisku (tj. příjmu poníženém o výdaje) ve výši 240 tisíc korun následující částky: 

  • 4 140 korun na dani z příjmu: Daň z příjmu činí 36 tisíc korun (240 tisíc korun x 15 procent), od vypočtené daně se odečte sleva na poplatníka ve výši 27 840 korun a sleva na studenta v částce 4 020 korun. Kromě těchto dvou daňových slev student Milan neuplatňuje žádné jiné daňové slevy nebo daňové odpočty.
  • 35 040 korun na sociálním pojištění: Sazba sociálního pojištění činí 29,2 procenta z vyměřovacího základu, kterým je v případě studenta Milana skutečný vyměřovací základ (polovina daňového základu, tj. 240 tisíc korun x 50 procent x 29,2 procenta).
  • 16 200 korun na zdravotním pojištění: Sazba zdravotního pojištění je 13,5 procenta z vyměřovacího základu, kterým je v případě studenta Milana skutečný vyměřovací základ (polovina daňového základu, tj. 240 tisíc korun x 50 procent x 13,5 procenta).

Kalkulačky pro výpočet čisté mzdy nebo pro výpočet čistého zisku OSVČ najdete zde >>>

Chytré formuláře pro vyplnění daňového přiznání najdete zde >>>

Autor: Petr Gola, Kamila Ondráčková

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2021 musí v roce 2022 podat všichni živnostníci, podnikatelé i někteří zaměstnanci a studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu. Projděte si našeho aktuálního průvodce pro daňové přiznání za uplynulý rok 2021. Pro OSVČ je určen speciál o daňovém přiznání 2022 v příkladech.

Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 byl stanoven na 1. dubna 2022. Pokud hodláte podat daňové přiznání elektronickou cestou, máte o měsíc déle. Podívejte se na kompletní daňový kalendář. Z důvodu pandemie koronaviru se mohou podmínky měnit, proto doporučujeme termíny hlídat.

Co všechno byste měli zohlednit, najdete v našem speciálu k daňovému přiznání na názorných příkladech. V daňovém přiznání a při výpočtu čisté mzdy lze uplatňovat daňová zvýhodnění a slevy na dani. Daňový základ lze snížit i skrze poskytnuté dary. Pokud vlastníte nemovitost, přečtěte si náš speciál jak správně účtovat daň z nemovitosti. A jak je to s příjmy z pronájmu? S podáním daňového přiznání vám pomůžou i naše kalkulačky.

Nezapomeňte si projít daňové novinky, týkající se daní v roce 2022, mezi které patří i nová sleva na poplatníka.

Do 10. ledna 2022 mohou také živnostníci ještě vstoupit do režimu paušální daně. OSVČ by pro letošek měly být obeznámeny se zálohami na zdravotní a sociální pojištění v roce 2022.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery