Jak neprotopit majlant. Máme tipy, jak ušetřit? | e15.cz

Jak neprotopit majlant. Máme tipy, jak ušetřit?

Jana Poncarová, Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skokové navýšení cen energií nejednoho z nás povede k zamyšlení, jak ušetřit. Alespoň částečně můžete ovlivnit spotřebu hospodárným chováním. Máme pár tipů.

Vytápění domácností tvoří největší položku spotřeby energie v domácím rozpočtu, může to být až 60 procent. Kdo chce za energie ušetřit, vyplatí se zaměřit se právě na vytápění. Topit na nižší teplotu, větrat jen krátce, nestavět před radiátory nábytek – to jsou jen některé z rad, které mají odborníci pro domácnosti, jež chtějí šetřit na vytápění. Správné návyky ale nezvládnou vše. Důležité je mít v pořádku kotel i radiátory.

Seřízený kotel

Rozumné je prohlédnout rozvody tepla i topná tělesa a zkontrolovat možné úniky teplonosné kapaliny, což je obvykle voda. Manometr měřící tlak v otopné soustavě by měl ukazovat obvyklou hodnotu..

V případě zjištění jakýchkoliv netěsností nebo poklesu tlaku v soustavě je třeba vše opravit. Například plynový kotel je vhodné nechat alespoň jednou za dva roky vyčistit a seřídit. „Dobře seřízený moderní kotel může znamenat úsporu v řádech tisíců korun.

Správné nastavení regulace je zásadní. „Pokud se například nastaví, teplota na výstupu z kotle na 60 °C a více, kondenzační efekt se moc neprojeví a úspora nákladů se nedostaví,“ varuje energetický poradce Karel Srdečný.

Současně je třeba dávat pozor na to, aby kotel nespínal příliš často, například několikrát za hodinu. Tím se jednak zkracuje životnost a jednak zvyšuje spotřeba plynu.

Odvzdušněné radiátory

Další potíží může být zavzdušnění radiátorů. Pokud k podobnému problému dochází častěji, je nutné zjistit proč. Vhodné je kontrolovat tlak v expanzní nádobě, protože jeho pokles se obvykle řeší dopouštěním topné vody, což zvyšuje obsah plynů v otopné soustavě. A tak se situace opakuje.

Důležitá je také kontrola funkčnosti pojistných ventilů, filtrů, oběhových čerpadel a dalších armatur. Péči věnujte rovněž termoregulačním ventilům nebo kohoutům na topných tělesech. Nezapomeňte ani na revizi a kontrolu kotle nebo spalinové cesty. Revize a seřízení plynového kotle by mělo předcházet každé topné sezóně. Zvýší se tak nejen bezpečnost, ale sníží se zároveň spotřeba paliva.

O jeden stupeň méně

Náklady na vytápění šetří i takové drobnosti jako jsou čisté radiátory bez prachu, které nejsou přikryté těžkými závěsy nebo policemi. Jakékoli zakrytí radiátorů totiž snižuje výkon tělesa i přenos tepla.

Zároveň platí, že každý stupeň dolů znamená úsporu. Nejjednodušší je netopit tolik. Snížením prostorové teploty v místnosti o 1 °C klesá spotřeba energie až o 6 procent. Češi jsou přitom známí tím, že místnosti vytápějí na vyšší teplotu než jiné národy.

V každé místnosti není třeba mít stejnou teplotu. K regulaci topní je vhodné použít termostatické hlavice na radiátorech. Správnou teplotu v místnosti udrží chytrý termostat, který přizpůsobí teplotu v bytě venkovnímu počasí a pozná, kdy členové domácnosti dorazí domů, takže začne topit až před jejich příchodem. Zároveň pohlídá otevřená okna.

Za radiátory lze navíc umístit panely, které teplo odrážejí zpět do místnosti. Tam, kde jsou vysoké stropy, je vhodné nad radiátor umístit polici, jež nasměruje teplo do místnosti. Ideální vlhkost vzduchu pro pocit tepla je přibližně 50 procent. Je-li menší, pomohou rostliny nebo zvlhčovače.

Větrat se doporučuje dvakrát denně asi deset minut, nejlépe průvanem, a při větrání netopit. V noci a v nepřítomnosti je vhodné zatahovat závěsy a venkovní rolety či žaluzie. Okny pak uteče méně tepla.

Pozor na prochladnutí bytu

Současně není dobré vypínat často topení, například při odchodu do práce. V takovém případě se vyplatí vytápění pouze stáhnout. Jestliže byt vychladne, o to více energie je pak potřeba, aby se teplota v bytě opět dostala na požadovanou výši.

V účtu za vytápění se počítá každá skulina, proto se vyplatí izolovat jakoukoli netěsnost, například u oken nebo dveří. Úniku tepla zabrání i speciální práh s těsněním nebo venkovní i vnitřní žaluzie na oknech.

Stačí málo

Každý stupeň Celsia navíc znamená 6procentní navýšení spotřeby energie. Doporučené úsporné teploty jsou 20 °C v obýváku a v kuchyni, 23 °C v koupelně, 15 až 16 °C v ložnici. Důležité je temperovat. Pokud teplota v místnosti klesne pod 12 °C, bude vytápění trvat dlouho.

Čistý komín

Podle zákona by měl být každý komín vyčištěn minimálně jednou za rok, pokud lidé topí pevnými palivy, je to třikrát do roka. Jinak hrozí pokuty. Ale v případě vznícení například od sazí ze špatně udržovaného a nekontrolovaného komína je to asi nejmenší. Škody v důsledku nedostatečné kontroly a údržby komínů například Slavia pojišťovna eviduje jako jednu z nejčastějších příčin požárů v období podzimních a zimních měsíců.

Autor: Jana Poncarová, Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka