Konec roamingu znamená levnější volají v zahraničí, výhodnější tarify ale nepřinese | E15.cz

Konec roamingu znamená levnější volají v zahraničí, výhodnější tarify ale nepřinese

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Od dnešního dne začíná platit zrušení roamingu pro spotřebitele v EU a některých dalších evropských státech (Norsko, Island, Lichtenštejnsko). Operátoři tak nebudou moci účtovat nadstandardní roamingové poplatky svým zákazníkům. 

Češi si díky zrušení roamingu budou moci například z zavolat z Chorvatska do České republiky nebo jiné členské země EU podle domácího tarifu svého operátora. Roaming ale neplatí například v blízké Černé hoře nebo Albánii, pozor si tak budou muset dát spotřebitelé především v příhraničních oblastech. 

Zatímco občanům EU, Norska, Islandu a Lichtenštejnska se poplatky za roaming ruší, tak operátorům nikoliv. Mezi sebou si budou moci účtovat velkoobchodní poplatky v následující maximální výši 0,032 eura za minutu volání, 0,01 eura za textovou zprávu nebo 7,7 eura za gigabajt dat.

 

Cena za přenesená data by se měla postupně během dalších pěti let výrazně snižovat. Ze současných 7,7 euro by tak cena měla poklesnout až k 2,5 euro za gigabajt dat od roku 2022.  

Češi ale nebudou moci využít například polské tarify, které jsou výrazně levnější. Operátoři totiž budou mít nástroje, jak využívání tarifů, které fungují především v režimu roamingu, blokovat.

V případě, že je například tarif využíván více jak 90 dní v režimu roamingu, pak operátor bude mít právo účtovat roaming ve výši maximálních velkoobchodních cen (0,86 koruny za minutu, 0,27 koruny za SMS a 0,21 koruny za megabajt).

Mzdová kalkulačka