Konec roamingu znamená levnější volají v zahraničí, výhodnější tarify ale nepřinese | E15.cz

Konec roamingu znamená levnější volají v zahraničí, výhodnější tarify ale nepřinese

Arsen Lazarevič

Od dnešního dne začíná platit zrušení roamingu pro spotřebitele v EU a některých dalších evropských státech (Norsko, Island, Lichtenštejnsko). Operátoři tak nebudou moci účtovat nadstandardní roamingové poplatky svým zákazníkům. 

Češi si díky zrušení roamingu budou moci například z zavolat z Chorvatska do České republiky nebo jiné členské země EU podle domácího tarifu svého operátora. Roaming ale neplatí například v blízké Černé hoře nebo Albánii, pozor si tak budou muset dát spotřebitelé především v příhraničních oblastech. 

Zatímco občanům EU, Norska, Islandu a Lichtenštejnska se poplatky za roaming ruší, tak operátorům nikoliv. Mezi sebou si budou moci účtovat velkoobchodní poplatky v následující maximální výši 0,032 eura za minutu volání, 0,01 eura za textovou zprávu nebo 7,7 eura za gigabajt dat.

 

Roamingové rady k nezaplacení: tohle potřebujete před dovolenou vědět

Cena za přenesená data by se měla postupně během dalších pěti let výrazně snižovat. Ze současných 7,7 euro by tak cena měla poklesnout až k 2,5 euro za gigabajt dat od roku 2022.  

Češi ale nebudou moci využít například polské tarify, které jsou výrazně levnější. Operátoři totiž budou mít nástroje, jak využívání tarifů, které fungují především v režimu roamingu, blokovat.

V případě, že je například tarif využíván více jak 90 dní v režimu roamingu, pak operátor bude mít právo účtovat roaming ve výši maximálních velkoobchodních cen (0,86 koruny za minutu, 0,27 koruny za SMS a 0,21 koruny za megabajt).

 

Mzdová kalkulačka