Banky 2018: Air Bank chystá kontokorent, Fio vlastní investiční společnost | E15.cz

Banky 2018: Air Bank chystá kontokorent, Fio vlastní investiční společnost

Kamila Ondráčková, Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Banky postupně odtajňují, čím letos potěší své klienty. Některé už plány představily zcela konkrétně, jiné ještě ze strategických důvodů se sdělením podrobností váhají. Jisté je jedno, většina novinek souvisí s platbami prostřednictvím mobilu, internetovým bankovnictvím jako takovým a půjčkami.

Ve spojitosti s inovacemi, respektive placením prostřednictvím mobilu je v poslední době často skloňovaná služba Android Pay. Loni ji spustily Moneta Money Bank, J&T Bank, Komerční banka či mBank. Letos ji zavede Fio banka. Na podobném principu pak přímo ve své aplikaci My Air nabídne placení mobilem i Air Bank. „Už nyní můžeme prozradit, že v brzké době budou naši klienti moct platit v obchodech přímo svým mobilním telefonem. Tuto novou službu už testujeme. K placení bude stačit mít chytrý telefon Android s funkcí NFC a nainstalovanou aplikaci My Air,“ prozrazuje Jana Karasová, tisková mluvčí Air bank.

Fio banka kromě slíbené Android Pay uvede i zcela novou aplikaci Smartbankingu, s novým vzhledem a řadou nových funkcí. Na obdobný krok se chystá například i Komerční banka, také UniCredit či Sberbank. „Ještě v první polovině roku 2018 spustíme nové internetové a mobilní bankovnictví, které bude odpovídat aktuálním trendům a splňovat zvyšující se uživatelské potřeby klientů,“ uvádí Radka Černá, tisková mluvčí banky. Sberbank přitom během několika týdnů svým klientům nabídne i poradenskou službu využívající aplikaci finanční plánovač. 

Obdobné funkcionality spolu s novým internetovým bankovnictvím chystá i Česká spořitelna. „Po více než roce pilotního provozu nabídneme naši digitální službu George všem klientům. George v roce 2018 nebude už pouhým novým internetovým bankovnictvím, ale stane se plnohodnotným kapesním bankéřem. V průběhu roku bude docházet také ke stále většímu prolínání funkcionalit služby Moje zdravé finance a George. Uživatelům tak George poradí ve chvíli, kdy například vyhodnotí výši jejich příjmů a nákladů na nájemní bydlení nebo energie jako příliš vysokou a automaticky jim nabídne hypotéku respektive změnu dodavatele,“ říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí ČS.

Banky sází na možnost investování

Na finanční gramotnost sází i ČSOB, ovšem u mladších klientů. Pro školáky banka nabídne produkt Cool karta. Klienti ČSOB se dále mohou těšit na víkendové platby v rámci ČSOB a také na netradiční platební možnost. „Pro sportovní klienty připravujeme platební kartu umístěnou v Garmin hodinkách nebo sportovních či atraktivních náramcích,“ říká Patrik Madle, tiskový mluvčí ČSOB.

Raiffeisenbank pak v nejbližší době svým klientům nabídne novou exkluzivní platební kartu a bude spouštět nové internetové bankovnictví pro podnikatele a firmy. I Fio banka brzy představí nové kreditní karty, bude navíc rozšiřovat investiční produkty. Momentálně můžete u Fio banky investovat individuálně do cenných papírů v aplikacích banky, letos ale Fio banka chystá otevřít vlastní investiční společnost – klienti tak budou mít možnost investovat do podílových fondů. Možnost investic slibuje i Air Bank. Víc však neprozradila.

Půjčka v mobilu za pár minut

Equa bank chystá také novinky v oblasti investic a internetbankingu, nabídne i vkladomaty. Dále pak budou klienti moct využívat půjček na kliknutí v mobilním bankovnictví. Podobné plány má i mBank. Banka chystá přehlednou nabídku na spotřebitelský úvěr Půjčka Plus pro klienty, kteří mají předschválenou nabídku. „Plánujeme směřování k vyřízení žádosti o úvěrové produkty přímo v mobilní aplikaci, klient potom bude moct mít peníze na účtu v případě předschválené nabídky během 5 – 10 minut,“ vysvětluje tiskový mluvčí mBank Pavel Vlček.

Air Bank chce také rozšiřovat nabídku týkající se rychle dostupných úvěrů – chystá kontokorent. Podle banky by měl být jednoduchý, přehledný a dokonce prý jeden z nejvýhodnějších na trhu. Tím ale Air Bank nekončí, v tomto roce také představí sjednání půjčky v telefonu.

I Moneta Money Bank bude pokračovat v digitalizaci úvěrových i transakčních procesů tak, aby klienti mohli vše řešit přes počítač, tablet nebo chytrý telefon. Moneta by navíc chtěla být první bankou nabízející v tuzemsku placení mobilem prostřednictvím Apple Pay, pokud Apple takovou službu pro ČR nabídne.

Nová Hello bank!

Loni v listopadu začala své služby nabízet nová banka Hello bank!, která vstoupila na trh transformací z úvěrové společnosti Cetelem. Sází na běžné služby bez poplatků, jednoduchou online správu a image pohodové banky. Jak rozumět poslednímu? Přes den bude pobočka fungovat jako klientské centrum, večer v prostoru nabídne kulturní akce, workshopy nebo přednášky.

Autor: Kamila Ondráčková, Romana Rybová

Mzdová kalkulačka