Češi v práci zahálí 65 minut denně, o čtyři víc než loni

Mobilní telefony - ilustrační foto

Mobilní telefony - ilustrační foto Zdroj: CC BY SA 2.0: TechStage via Flickr

Průměrná doba, kterou Češi denně stráví v zaměstnání nepracovními aktivitami, se letos zvýšila o čtyři minuty na 65 minut. Roční zahálka jednoho zaměstnance tak firmy stojí 47 944 korun. Vyplývá to z analýzy společnosti truconneXion.

Zaměstnanci nejčastěji zahálí na sociálních sítích, čtením zpráv, soukromou on-line komunikací a nákupy. Denně jejich zaměstnavatel přichází o 192 korun kvůli tomu, že si zaměstnanec nakoupil on-line nebo se pobavil s přáteli na sociálních sítích.

„Nepracovní činnost se přesunula na chytré telefony, které umějí totéž, co počítače, ale flákání se na nich dá lépe skrýt před nadřízenými. Elektronická zahálka stojí firmy v přepočtu na jednoho zaměstnance měsíčně 3 995 korun,“ uvedl manažer truconneXion Martin Hnízdil. Ztráta zaměstnavatelů se navíc každoročně zvyšuje až o více než deset procent zejména kvůli rostoucím mzdám, ale i větší závislosti lidí na mobilních telefonech.

Monitoring zaměstnanců je možný i po startu legislativy na ochranu osobních dat (GDPR), pokud existuje oprávněný zájem. Firmy tak musí přemýšlet nad tím, jestli nezasahují do soukromí zaměstnanců více, než je třeba. Oprávněným zájmem zaměstnavatele je například zabezpečení dat nebo kontrola využívání firemních prostředků.