Počet mladých v populaci klesá, porodnost se ale zvýšila | E15.cz

Počet mladých v populaci klesá, porodnost se ale zvýšila

Počet mladých v populaci klesá, porodnost se ale zvýšila
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: iStock

Romana Rybová

Počet dětí a mladých lidí do věku 29 let za posledních patnáct let neustále klesá. A to ve všech krajích, nejvíce však na Karlovarsku.

Podle dat Českého statistického úřadu na konci roku 2016 žilo v České republice 3,3 miliónu lidí do 29 let. Tito lidé tvořili 32 procent z celé populace. Před patnácti lety jich bylo přes 4 milióny. Tedy téměř 39 procent. Nejvíce mladých lidí jsme v loňském roce mohli najít ve středních Čechách (436 tisíc), naopak nejméně v Karlovarském kraji (93 tisíc).

„Od počátku století klesající počet obyvatel ve věku 15 až 29 let se ve všech krajích projevuje nižším počtem studentů na středních, vyšších a vysokých školách. Naopak v mladším školním věku dětí mírně přibylo, a to díky nárůstu porodnosti, který ve většině krajů vrcholil v roce 2008,“ uvádí předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Průzkum: Čtvrtina z nás se někdy zadlužila kvůli příbuzným

Přesto všechno se v posledních třech letech rodilo více dětí. Plodnost rostla ve všech krajích. V roce 2016 přišlo na svět 113 tisíc dětí. Nejvíce v Praze a Středočeském kraji. Nejméně opět v kraji Karlovarském.

Věk prvorodiček

Mezi lety 2001 a 2016 výrazně vzrostl vět prvorodiček. V Praze rodily ženy v průměru ve 31,2 letech. Nejmladší prvorodičky jsme mohli najít v Ústeckém kraji, 27,2 let. „Zároveň roste průměrný věk snoubenců. Ženichům, kteří vloni vstupovali do prvního manželství, bylo v Praze průměrně 33,3 let, nevěstám 30,8 let. Nejnižší průměrný věk novomanželů byl v Kraji Vysočina, kde první sňatek uzavírali muži v průměrném věku 31,2 let a ženy 28,5 let,“ říká místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Sirotčí důchody: Ne každé dítě se zesnulými rodiči na něj má nárok. Jaké jsou podmínky?

To vše souvisí s tím, že se mladí lidé v současné době déle připravují na výkon svého povolání. V loňském roce bylo ekonomicky aktivních jen 60,9 procenta mužů a 42,4 procenta žen ve věku 20 až 24 let. Ve skupině mladých mezi 25 a 29 rokem je ekonomicky aktivních 69,3 procenta žen a 91,8 procenta mužů.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka

Články odjinud