Práce v Česku je jednou z nejlákavějších v Evropské unii | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Práce v Česku je jednou z nejlákavějších v Evropské unii

Práce v Česku je jednou z nejlákavějších v Evropské unii
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

Romana Rybová

Za prací do České republiky přichází stále více lidí, než kolik jich odchází za lepšími penězi za hranice. Česko je v regionu střední a východní Evropy druhou nejatraktivnější zemí z pohledu migrace pracovních sil. Vyplývá to z letošní studie Central and Eastern Europe Prosperity Report, kterou vypracoval britský Legatum Institute s podporou Erste Group.

Česká republika zaujala v kriteriu spokojenosti s celkovým životním standardem druhé místo. Hned za Rakouskem. Co se týče spokojenosti pracovníků s výší měsíční mzdy, zaujímá Česko čtvrté místo v regionu. Spokojenější se svým finančním ohodnocením jsou podle Prosperity Report lidé v Rakousku, Slovinku a také v Litvě.

Největší nebezpečí? Odchod nejlepších do zahraničí

Podle studie Prosperity Report je pro středoevropský region nebezpečím odchod mozků do zahraničí. „Ti nejlepší a nejbystřejší příliš často odcházejí, ať již kvůli zpomalujícím ekonomikám, anebo jednoduše z důvodu lákavějších příležitostí v zahraničí,“ konstatuje zpráva Prosperity Report.

Karenční doba od července skončí, nemocenská se bude proplácet už od prvního dne

Podle analytiků Legatum Institute je pro nás hlavní vytvořit takové podmínky tak, aby generace mileniálů byla spokojená v práci. Slovensko a Polsko již představily programy na zpětné přilákání kvalifikovaných pracovníků, kteří se v minulosti vydali do zahraničí za lepšími podmínkami.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka