Zaměstnáváte zdravotně postižené? Čekají vás změny | E15.cz

Zaměstnáváte zdravotně postižené? Čekají vás změny

Zaměstnáváte zdravotně postižené? Čekají vás změny
Invalidní vozík (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Romana Rybová

Ministryně Marksová podala vládě návrh, který by měl změnit oblast zaměstnávání handicapovaných osob. Pro firmy a organizace, které tyto osoby zaměstnávají, by mohlo vše být transparentnější a jednodušší.

V současnosti je systém chráněných míst nepřehledný, neefektivní a administrativně náročný. Mělo by ho nahradit takzvané uznání zaměstnavatele na chráněném trhu práce. Po změnách by zaměstnavatelé měli mít jasno v tom, kde je hranice mezi volným a chráněným trhem práce.

„Chceme, aby do systému podpory chráněného trhu práce vstoupili jen takoví zaměstnavatelé, kteří budou řádně prověřeni a kteří nebudou zneužívat státem poskytovanou podporu,“ uvedla ministryně Michaela Marksová.

Umělá inteligence připraví o práci hlavně muže

Kompenzace pro firmy

Podle návrhu by firmy, které zdravotně postižené zaměstnávají, měly být kompenzovány. Při starém zůstane vyplácení příspěvku zaměstnavateli, který s Úřadem práce ČR uzavře dohodu o uznání zaměstnavatele na chráněném trhu práce. Ale nově již jako příspěvek na podporu zaměstnávaní osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce.

Úřad práce bude moci zaměstnavateli dát i příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů. Tento příspěvek už ale nebude spjatý s chráněným pracovním místem, ale s náklady vynaloženými v souvislosti se zaměstnáváním osoby se zdravotním postižením.

Vláda chce zkrotit práci z domova. Nikdo o to nestál, zní od podnikatelů

„Dalším důvodem změny zákona je nedostatek relevantních údajů o firmách zaměstnávajících více než 50 procent osob se zdravotním postižením z celkového počtu zaměstnanců. Proto bude zaměstnavatel uznaný na chráněném trhu práce nově předkládat ÚP ČR pravidelnou roční zprávu o své činnosti. Prostor pro takzvané přefakrutované zboží omezí snížení dosavadního 36násobku průměrné mzdy v národním hospodářství poskytovaného plnění zaměstnavatelům na 28násobek,“ uvedlo MPSV.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka