Katastr nemovitostí: Mapa a vyhledání | e15.cz

Mobilní aplikace vám pomůže dohledat majitele nemovitosti. Co lze zjistit z katastru?

rodinné domy
rodinné domy
• 
ZDROJ: Profimedia

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Katastr nemovitostí je jednou z dalších institucí, kde lze kvůli administrativě strávit i několik hodin. Je proto užitečné vědět, že samotné vyhledávání už lze provádět z pohodlí domova. Jak při hledání ušetřit čas i peníze a kde najít katastrální mapu? I na tyto otázky odpoví následující článek.

Katastr nemovitostí, neboli databáze nemovitostí a pozemků na českém území, představuje veškeré údaje o pozemku a nemovitosti. Nechybí informace o jeho aktuálních majitelích i právních vztazích, které se k němu vážou.

Budete jej potřebovat například při žádosti o stavební povolení nejen domu, chaty nebo chalupy, ale třeba i garáže nebo bazénu, při ohlášení stavby, při koupi nemovitosti, při prodeji nemovitosti, při prokazování majetku, případnému převodu majetku, ale i při rozvodu. Zkrátka vždy, když budete potřebovat doložit vlastnictví. 

Mapu katastru nemovitostí naleznete zde >>>

K tomu slouží výpis z katastru nemovitostí neboli list vlastnictví, kde jsou tyto informace uvedeny. Výpis z katastru nemovitostí je rozdělen na šest částí:

  • První část obsahuje údaje o vlastnících, a to fyzických i právnických osobách, o spoluvlastnících a jejich podílech na nemovitosti.
  • Druhá část obsahuje údaje o nemovitosti, včetně parcelního čísla, čísla popisného i evidenčního, výměr nebo například druhu a způsobu využití pozemku.
  • Třetí část obsahuje údaje o omezeních vlastnického práva.
  • Čtvrtá část obsahuje údaje o právních vztazích k nemovitosti – například pokud je nemovitost předmětem společného jmění manželů.
  • Pátá část obsahuje dokumenty, na jejichž základě vlastník nemovitost nabyl – kupní smlouva, darovací smlouva nebo mimo jiné dědická smlouva.
  • Šestá část obsahuje údaje o polních pozemcích, jejich parcelní číslo a kód BPEJ (Bonitovaná půdně ekologická jednotka).

Hledání na katastru nemovitosti dle majitele

Výpis z katastru nemovitostí můžete získat na každém Czechpointu, u notáře nebo přímo na katastru nemovitostí. Můžete si jej rovněž nechat doručit poštou, ale doba vyřízení může být až měsíc.

Investujete do realit? Chcete vydělat na pronájmu? Řadu praktických informací najdete v magazínu E15 Premium, objednávejte zde >>>
Video se připravuje ...
Jak vydělat na pronájmu. Nový magazín E15 Premium

Do katastru nemovitostí lze dokonce nahlížet i online přes stránky Czuk.cz. Hledat lze podle čísla domu či parcely i podle listu vlastnictví, tedy dle majitele. Potřebujete však znát jeho rodné číslo nebo IČO. Cena za výpis z katastru nemovitostí je 100 až 150 korun a za každou další stranu se cena pohybuje kolem 50 korun. 

K dipozici je i mobilní aplikace Ikatastr, která pomůže určit majitele nemovitosti. Na základě vaší polohy si můžete projít například celou ulici, dům od domu a zjistit si majitele nemovitostí. Stáhnout aplikaci iKatastr si můžete ve verzi pro Android i pro iOS.

Autor: sou

Mzdová kalkulačka