Británie a EU se dohodly, jak dojednat podmínky brexitu | E15.cz

Británie a EU se dohodly, jak dojednat podmínky brexitu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

První fáze jednání o britském odchodu z Evropské unie bude rozdělena na tři okruhy, oznámil dnes po první schůzce se svým britským partnerem vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier. Prvním bude zásadní otázka zachování práv občanů po brexitu, druhý se bude týkat finančního vyrovnání a třetí ostatních otázek. Naplno tak nyní začínají vyjednávání, která se zatím v historii evropské integrace nikdy neodehrála.

Nejbližší spolupracovníci hlavních vyjednavačů se mají přímo věnovat otázce budoucího uspořádání na hranici mezi britským Severním Irskem a unijní Irskou republikou. Problematika, jejíž řešení bude mít důsledky pro irský mírový proces, je zásadní. Strany se zde totiž chtějí vyhnout vzniku "tvrdé" vnější hranice EU.

Britský vyjednavač David Davis dnes před novináři potvrdil, že britský postoj se nemění ani po posledním vývoji v zemi, kdy volby oslabily postavení premiérky Theresy Mayové. Británie má tedy dál zájem na odchodu z jednotného unijního trhu, se kterým jsou spojeny povinnosti včetně volného pohybu osob. Místo toho hodlá dojednat novou dohodu o volném obchodu.

Oba vyjednavači byli po dnešní úvodní schůzce optimističtí a zdůraznili, že dohoda, která je jejich cílem, má být spravedlivá a výhodná pro obě strany. Podle Barniera je takový výsledek možný a výrazně lepší než případný rozchod bez domluvy.

"V zásadě provádíme v referendu učiněné britské rozhodnutí opustit EU. Je třeba rozmotat 43 let pečlivě budovaných vztahů, je třeba odložit emoce a držet se faktů, čísel a práva," prohlásil Barnier s tím, že se v žádném případně nejedná o trestání či pomstu Británii za její rozhodnutí.

Dojednán byl dnes předběžný časový rozvrh jednání, předpokládající čtyřtýdenní jednací cyklus. Vyjednavači by se tak se srpnovou přestávkou měli opět sejít v týdnu od 17. července, 18. září a 9. října.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video