Volby 2018 | Horáčkovy stránky mohly přes počítače návštěvníků tajně těžit kryptoměnu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Horáčkovy stránky mohly přes počítače návštěvníků tajně těžit kryptoměnu

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Do kampaně před prezidentskými volbami vstupují kryptoměny. Web 100dni.cz, který používá v rámci prezidentské kampaně kandidát Michal Horáček, mohly využívat počítače jeho návštěvníků k těžbě digitálních měn. Stránky obsahovaly pečlivě schovaný skript, který umí v moderních prohlížečích těžit měnu monero, uvádí portál Živě.cz. Horáčkův tým tvrdí, že o ničem nevěděl a jde prý o problém na straně tvůrce webu.

„K těžbě docházet mohlo, nelze to ale jednoduše zjistit. Proces se dá nastavit tak, aby byl takřka nerozpoznatelný. Chtěl bych upozornit na to, že to je legitimní způsob zajištění výdělku pro web, jen by o něm měl čtenář vědět,“ říká redaktor Živě.cz Jakub Čížek.

Ne všem návštěvníkům stránek ale byl skript utajen, části z nich údajně jeho chod odhalil antivirový program. Na podezřelý prvek Horáčkova webu upozornila čtenářka Živě.cz. Posléze zjistila, že HTML kód webu odkazuje na službu CoinHive, jež umí pomocí javascriptu v moderních prohlížečích těžit kryptoměnu monero.

Michal Horáček: Nemám ambici žádného spojovatele. Chci, aby se co nejvíc lidí hádalo

Čížek nicméně upozorňuje, že by Horáčkovy stránky musely mít daleko vyšší návštěvnost, aby těžba přinesla reálný efekt. „Předvolební stránky tohoto typu nemohou v reálu nic vytěžit. Myslím, že to byl úlet nějakého vývojáře u dodavatele webu, který skript na stránky vložil. Také je ale možné, že dodavatel použil již hotové komponenty od jiných programátorů, aniž by si ověřil, co obsahují,“ zakončuje Čížek. 

Podobně pro Živě.cz argumentuje Horáčkův tým. Ten o problematickém skriptu na stránkách údajně neměl tušení a obrátil se na zpracovatele webových stránek Ewing Public Relations. Těžební skript prý v dohledné době z webu zmizí.

"Web 100dni.cz kryptoměny nikdy netěžil. V průběhu jeho aktualizace došlo k nasazení chybné knihovny, která obsahovala malware," dodává kandidátův tým.

Nejde o jediný problém s tímto typem softwaru v Česku. Koncem roku zaplavil počítače škodlivý program využívající napadená zařízení právě k těžbě kryptoměn: bitcoinu, litecoinu, monera nebo ethera. V prosinci tvořil program JS/CoinMiner nejrozšířenější internetovou hrozbu, která měla na svědomí třetinu všech útoků, uvedla antivirová firma Eset.


Přečtěte si podrobné profily Miloše Zemana, Jiřího Drahoše, Mirka Topolánka a Michala Horáčka


Sponzoroval Horáček negativní příspěvky o svých soupeřích? Kandidát nařčení odmítá
Zeman je z prezidentských kandidátů ten nejméně transparentní, uvádí analýza
Karel Fillner: Použitelných kryptoměn je sotva pár desítek

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Nejnovější zpravodajství z voleb prezidenta ČR sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!