Volby 2018 | Kdo se utká se Zemanem? Horáček má větší páku na jeho zklamané voliče | e15.cz

Kdo se utká se Zemanem? Horáček má větší páku na jeho zklamané voliče

lum

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

I přes velký počet ohlášených kandidatur vychází z průzkumů pouze dvě osobnosti, které mají v prezidentské volbě šanci vážně konkurovat Miloši Zemanovi. Michal Horáček má sympatie 23 procent voličů, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš potom 22. Známý podnikatel a textař ovšem má v nadcházejícím souboji jednu podstatnou výhodu – dokáže více oslovit ty voliče, kteří před čtyřmi lety dali hlas Zemanovi.

Vyplývá to z unikátního průzkumu, který pro E15 vypracovala agentura STEM/MARK. Analýza se místo volebních preferencí zaměřila na předpoklady jednotlivých kandidátů na to být ideálním prezidentem.

„Všichni máme v živé paměti výzkumy při poslední prezidentské volbě, kdy byl podle preferencí jasným favoritem Jan Fischer. Víme, jak dopadl,“ vysvětluje zvolení netypické metodiky expert agentury STEM/MARK Pavel Šimoník.

I když se poslední dobou množí spekulace o Zemanově zdravotním stavu a jeho účasti v prezidentských volbách, stále by byl jejich hlavním favoritem, sympatie mu v průzkumu vyjádřilo 31 procent voličů. Těsný souboj každopádně čeká Horáčka a Drahoše. „Jejich rozdíl je tak malý, že je na hranici statistické chyby,“ komentuje minimální rozdíly v preferencích Šimoník.

Oba kandidáti ale mají vcelku odlišnou voličskou základnu. Jiří Drahoš mnohem více těží z podpory a sympatií „antizemanovského tábora“, přičemž Michal Horáček má podle dat jako jediný protikandidát potenciál přesvědčit bývalé voliče současné hlavy státu. „To z Horáčka dělá mírného favorita, protože půjde hodně o hlasy někdejších Zemanových voličů, kteří se probudili ze sna,“ myslí si expert STEM/MARK.


Vše o prezidentských volbách čtěte zde >>>


Horáček má větší sympatie u lidí z malých obcí a s maturitou. Drahoše předčí i u mladších voličských skupin. Někdejší předseda Akademie věd má zase výrazný náskok u vysokoškoláků a obyvatel hlavního města.

Průzkum hodnotil i jednotlivé vlastnosti kandidátů pro vykonávání prezidentského úřadu. Oslovení vidí u Horáčka výrazně větší tah na bránu a charisma. 

Podívejte se na vystoupení Michala Horáčka v pořadu Štrunc:

Autor: lum

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery