Propuštění Kajínka má odpoutat pozornost od Babiše, tvrdí politologové | E15.cz

Propuštění Kajínka má odpoutat pozornost od Babiše, tvrdí politologové

ČTK

Milost pro dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, kterou ve čtvrtek ohlásil prezident Miloš Zeman, má odvést pozornost od problémů ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, soudí politolog Tomáš Lebeda. Podle politoložky Vladimíry Dvořákové souvisí milost doživotně odsouzenému Kajínkovi s prezidentskými volbami, v nichž chce Zeman funkci hlavy státu obhajovat.

"Načasování je jednoznačně spojené s tím, že místo aby se teď řešil problém pana ministra financí, tak se bude řešit pan Kajínek. Povede to k rozmělnění pozornosti a odvedení pozornosti od toho, co je naprosto podstatné," řekl dnes Lebeda.

Agenda se podle něho nastoluje tak, aby překryla agendu jinou. "Zaplní titulní strany a zapomene se na podstatu problému, a to, proč premiér navrhuje odvolání ministra financí," je přesvědčen Lebeda.

Podívejte se, co si o vládní krizi myslí bývalý premiér Paroubek:

1080p 720p 480p 360p 240p
Babišovi hrozí vězění, pokud se neudrží v politice. Hraje o všechno, tvrdí Paroubek

Ministerský předseda Bohuslav Sobotka chce Babišův odchod z vlády kvůli podezřením, že ministr v souvislosti s jednokorunovými dluhopisy šidil stát na daních a že ovlivňoval svá bývalá média. Zeman navíc čelí kritice kvůli tomu, že návrh na odvolání Babiše zatím nepřijal, žádostí se chce zabývat až po návratu z cesty do Číny ve druhé polovině příštího týdne. Zeman i Babiš se proti kritice a podezřením ohrazují.

Dvořáková vnímá milost pro Kajínka jako politický krok, načasování je podle ní ale spíše souhra náhod. Připomněla, že Zeman už v dubnu uvedl, že o milosti vážně uvažuje, protože není úplně přesvědčený o jeho vině. Zeman chce podle ní tímto krokem oslovit možné voliče, kteří nesledují politické dění.

Pohledem E15: Martin Čaban komentuje politické dění uplynulého týdne

"Kajínek má všechny rysy romantizujícího vyprávění, na kterém prezident může získat další okruhy voličů, které se o politické otázky nezajímají," řekla Dvořáková. Udělení milosti se totiž podle ní dostane i do médií, které o politice běžně nereferují. Tak osloví lidi, kteří by k volbám pravděpodobně nešli. Zároveň ale Zeman podle politoložky neztratí jiné okruhy voličů, protože jde o ty, kteří by ho stejně nevolili.

Lebeda soudí, že milosti a amnestie na konci prezidentských období začínají mít "velmi výraznou pachuť". Připomněl v této souvislosti amnestii Václava Klause, jež rovněž vyvolala debaty. "Z milostí a amnestií se stávají velmi silné politické manipulace," řekl politolog. Je podle něho otázkou, zda by hlava státu měla takovou pravomoc mít. "Minimálně v této nekontrasignované podobě," dodal Lebeda.

Robert Pelikán o milosti pro Kajínka:

1080p 720p 480p 360p 240p
Robert Pelikán o milosti pro Kajínka

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!