PŘEHLEDNĚ: Volba prezidenta 2023 – Informace pro voliče | 2. kolo | e15.cz

PŘEHLEDNĚ: Volba prezidenta 2023. Praktické informace pro druhé kolo

2. kolo Petr Pavel a Andrej Babiš, Kandidáti na prezidenta
2. kolo Petr Pavel a Andrej Babiš, Kandidáti na prezidenta
• 
ZDROJ: E15 Jan Juhaniak

čer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Druhé kolo voleb se koná v pátek a v sobotu a občané České republiky si zvolí svého prezidenta, který nastoupí na místo Miloše Zemana. Bude to buď Andrej Babiš, nebo Petr Pavel. Podívejte se na podrobný průvodce druhým kolem voleb. 

Termín a časy voleb

Volební místnosti se otevírají v pátek od 14.00, hlasovat půjde do 22 hodin. V sobotu budou moci voliči dorazit do volebních místností již od 8 hodin, volební místnosti se zavřou ve dvě hodiny odpoledne. Hned poté začne po celém Česku sčítání hlasů. 

  • Pátek 27. 1. 2023: 14.00 – 22.00
  • Sobota 28. 1. 2023: 8.00 – 14.00

Sledujte prezidentské volby ONLINE >>>

Kandidáti pro druhé kolo prezidentské volby

Andrej Babiš

Bývalý premiér Andrej Babiš je momentálně poslanec a předseda svého hnutí ANO. O tom, že bude kandidovat, se mluvilo zhruba od chvíle, kdy hnutí ANO prohrálo před více než rokem sněmovní volby.

Expremiér dlouho mlžil, ačkoli na jaře začal s pravidelnými výjezdy do regionů na úkor své práce ve sněmovně. Kandidaturu nakonec ohlásil na konci října, cítil prý potřebu vymezit se vůči vládě Petra Fialy. „Když vidím, jak nefunguje vláda, jak nepomáhá lidem, jak je neakční, tak jsem se rozhodl do toho jít,“ prohlásil tehdy Babiš, kterého veřejně podpořil i dosluhující prezident Miloš Zeman.

V prvním kole prezidentských voleb se pak umístil na druhém místě s 34,99 procenta hlasů. Svou kampaň před druhým kolem začal hned v den voleb ostřejší tiskovou konferencí, kde kritizoval svého protikandidáta Petra Pavla. Následně vyvěsil billboardy, které hlásaly „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják“.

Ty poměrně brzy stáhl kvůli kritice a změnil je na billboardy, kde stálo: „Generál nevěří v mír. Volte mír. Volte Babiše.“ Babiš také dvakrát vystoupil na tiskové konferenci, kde uvedl, že jemu a jeho rodině je vyhrožováno. Více v článku: 

Profil, program a názory Andreje Babiše >>>

Video se připravuje ...
Babiš: Chodí mi výhrůžky smrtí, ruším kontaktní kampaň

Petr Pavel

Také o kandidatuře generála ve výslužbě Petra Pavla se spekulovalo několik let, zvláště poté, co se aktivně zapojil do boje proti pandemii. V posledním roce se obklopil týmem, s nímž oficiálně spustil kampaň. Česko podle něj potřebuje klidného a srozumitelného prezidenta.

Pavel řekl, že kandiduje proto, aby nezvítězily hodnoty, které reprezentuje jeho soupeř Andrej Babiš. „To znamená především populismus, lhaní a dost často i přizpůsobování si pravidel. Tohle opravdu není to, co bych České republice přál,“ řekl v rozhovoru pro deník E15.

V prvním kole prezidentských voleb Petr Pavel vyhrál s 35,4 procenta hlasů. Do druhého kola tak vstoupil s lepší pozicí než Andrej Babiš. Více v článku:

Profil, program a názory Petra Pavla >>>

Video se připravuje ...
Petr Pavel ve vlaku na cestě do Ostravy

Kde se volí prezident? Jak najdete volební místnosti?

I v prezidentských volbách voliči hlasují ve volebních okrscích. Pro každý okrsek je vyhrazena jedna volební místnost, na kterou připadá zhruba tisícovka voličů. Za stanovení volebních okrsků jsou v obcích a městech zodpovědní starostové.

Adresu volební místnosti zveřejnili starostové obvyklým způsobem – vývěskou na obecním úřadu, webové stránce obce apod. Mělo se tak stát nejpozději 15 dnů před začátkem voleb. V zahraničí zjistíte informace o místě a době konání voleb od zastupitelských úřadů Česka.

Pokud jste si včas zažádali o voličský průkaz, můžete volit v jakékoliv volební místnosti na území Česka nebo v zahraničí.

Jak se volí v 2. kole

Ve druhém kole se volí podobně jako v kole prvním. Jediným rozdílem je, že občané nedostanou volební lístky do schránky, ale ve volební místnosti. Tam si s sebou musíte vzít hlavně občanský průkaz nebo cestovní pas.

Po příchodu do volební místnosti ho předložíte komisi a ta vás najde na seznamu občanů. Následně dostanete dva volební lístky a světlou obálku. Poté jdete za plentu, kde jeden volební lístek preferovaného kandidáta vložíte do obálky a druhý vyhodíte. Následně zamíříte k volební urně a vhodíte do ní obálku.

 

Hlasovací lístky: Kde je dostanete?

Volební lístky občané ve druhém kole prezidentských voleb nedostávají do schránky, jako tomu bylo v prvním kole, ale až ve volební místnosti. 

Volba na voličský průkaz

Pokud jste si stihli zařídit voličský průkaz, můžete volit v jakémkoli volebním okrsku. Průkaz při příchodu do místnosti odevzdáte komisi. Průkaz vám nevrátí, abyste na jeden voličský průkaz nemohli volit vícekrát. K němu musíte mít u sebe i občanský průkaz nebo cestovní pas. Voličský průkaz musíte odevzdat, i když nakonec volíte ve svém okrsku. Bez něj by vás nenechali odvolit.

 

Kdy budou známy výsledky?

Výsledky druhého kola prezidentských voleb budou známy v sobotu zhruba hodinu až dvě po uzavření volebních místností, tedy okolo třetí až čtvrté hodiny odpoledne.

 

Autor: čer

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery