Průvodce pro 1. kolo prezidentských voleb 2023 | PŘEHLEDNĚ | E15.cz

Průvodce prezidentskými volbami 2023: praktické informace pro první kolo

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vše, co potřebujete vědět o prezidentských volbách na jednom místě. Kdo může volit, kam se vydat k volbám, termín a čas voleb, jak správně hlasovat, přehled kandidátů a jejich názorů, online přenos z průběhu voleb a výsledky prezidentské volby 2023. 

Kdo může volit prezidenta?

Volit prezidenta může každý občan České republiky, kterému už bylo osmnáct let. 

Kdy jít k volbám? Otevírací doba volebních místností v Česku

Termíny pro první kolo prezidentských voleb jsou pátek 13. ledna od 14.00 do 22.00 a v sobotu 14. ledna od 8.00 do 14.00.

Termíny pro případné druhé kolo prezidentských voleb jsou v pátek 27. ledna od 14.00 do 22.00 a v sobotu 28. ledna 2023 od 8.00 do 14.00.

Bude se konat druhé kolo?

Pravděpodobně ano. Druhé kolo by se nekonalo, pokud by některý z kandidátů v prvním kole nasbíral přes padesát procent hlasů.

Pokud se tak nestane, koná se 14 dní po prvním kole prezidentských voleb kolo druhé. Do něj postupuje kandidát, který získal nejvíce hlasů, a spolu s ním druhý v pořadí. Prezidentem se stává ten z nich, který získá více hlasů.

V případě, že jeden z postupujících kandidátů před druhým kolem kandidaturu vzdá nebo zemře, ztratí právo být volen a ve druhém kole jej nahradí třetí v pořadí z prvního kola.

Kde se volí prezident? Jak najdete volební místnost?

I v prezidentských volbách voliči hlasují ve volebních okrscích. Pro každý okrsek je vyhrazena jedna volební místnost, na kterou připadá zhruba tisícovka voličů. Za stanovení volebních okrsků jsou v obcích a městech zodpovědní starostové.

Adresu volební místnosti zveřejnili starostové obvyklým způsobem – vývěskou na obecním úřadu, webové stránce obce apod. Mělo se tak stát nejpozději 15 dnů před začátkem voleb. V zahraničí zjistíte informace o místě a době konání voleb od zastupitelských úřadů Česka. Adresa volební místnosti bývá rovněž vyznačena i přímo na obálkách s volebními lístky, které voliči měli obdržet poštou na adrese svého trvalého bydliště.

Pokud jste si včas zažádali o voličský průkaz, můžete volit v jakékoliv volební místnosti na území Česka nebo v zahraničí.

Na co nezapomenout a jak správně odvolit?

Jak volit? Po vstupu do volební místnosti musíte prokázat totožnost a státní občanství ČR. K tomu slouží platný občanský průkaz, cestovní pas, diplomatický nebo služební pas ČR či cestovní průkaz.

Po kontrole dokumentu si volební komise zaznamená vaši účast. Poté od ní dostanete prázdnou obálku opatřenou úředním razítkem. Volební lístky by vám měly přijít poštou na adresu vašeho trvalého bydliště. Pokud volební lístky nemáte, dostanete novou sadu ve volební místnosti. Ve druhém kole volební lístky poštou nechodí, každý volič je obdrží až přímo ve volební místnosti.

S úřední obálkou a volebními lístky se odeberete za plentu do prostoru určeného pro výběr volebního lístku. Hlasujete tajně. Do úřední obálky vložíte jeden hlasovací lístek kandidáta, pro něhož jste se rozhodli hlasovat. Volební lístek při prezidentských volbách nijak neupravujete. Úřední obálku s vybraným hlasovacím lístkem poté vhodíte do volební schránky před zraky členů volební komise.

Kandidáti na prezidenta: koho můžete volit? Co pomůže s rozhodováním?

Prezidentských voleb se zúčastní osm kandidátů. Jaké mají názory? Co si myslí o významných tématech současnosti? Podívejte se na podrobné kandidátské profily níže nebo na náš přehled prezidentských kandidátů aktualizovaný o výroky kandidátů z prezidentských debat.

Kandidáti na prezidenta 2023 – profily na E15.cz:

Petr Pavel | Danuše Nerudová | Andrej Babiš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Tomáš Zima | Jaroslav Bašta | Karel Diviš

Pomáhá vám v rozhodování volební kalkulačka? Odpovězte na sadu otázek a dozvíte se, který z kandidátů je vašim názorům a postojům nejblíže.

Volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023 >>>

Jak lákají voliče jednotliví kandidáti? Podívejte se na volební spoty. Projděte si také program televizních debat, kde zjistíte, kdy sledovat diskuze kandidátů v televizi nebo na internetu v druhém kole. V článku najdete i odkazy na reportáže z těch, které již proběhly.  

VIDEO: Osmička prezidentských kandidátů na prezidenta

Video se připravuje ...
Osmička prezidentských kandidátů na prezidenta

Nerudová vs. Pavel

Rozhodujete se stejně jako mnozí další voliči mezi Danuší Nerudovou a Petrem Pavlem? Připravili jsme přehledné srovnání obou kandidátů, jež patří mezi favority prezidentských voleb.

Volby sledujeme ONLINE

Sledujte online reportáž z volebních dní, sčítání hlasů, průběžné výsledky i povolební dění.

Výsledky prezidentských voleb 2023

První kolo

  • Výsledky prvního kola prezidentských voleb budou pravděpodobně jasné v sobotu 14. ledna večer nebo v noci na neděli 15. ledna.
  • Do druhého kola prezidentských voleb postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

Druhé kolo

  • Jméno nového českého prezidenta bude známé pravděpodobně ještě během soboty 28. ledna, tedy v den, kdy druhé kolo prezidentských voleb končí.

Další informace k prezidentským volbám 2023 >>>

Videoprůvodce prezidentskými volbami:

Video se připravuje ...
Průvodce prezidentskými volbami

Autor: bru

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery