Volební kalkulačka pro volby do Evropského parlamentu 2024

Volební kalkulačka pro eurovolby 2024

Volební kalkulačka pro eurovolby 2024 Zdroj: Grafika e15

Váháte nad tím, koho volit do europarlamentu? Volební kalkulačka pro volby do Evropského parlamentu 2024 vám pomůže s rozhodováním. Dvaačtyřicet otázek vám naznačí, s jakými volebními programy se vaše názory nejvíc shodují.  Volební kalkulačka je projekt neziskové organizace KohoVolit.eu kladoucí si za cíl pomoci občanům přiblížit jednotlivé strany a kandidáty do parlamentu EU. 

Volební kalkulačka pro eurovolby 2024

Volební kalkulačka čítá dohromady 42 otázek. Proces vám zabere zhruba 10 minut. Na konci se dozvíte, které volební programy nejvíce korespondují s vašimi názory.

Projekt Kohovolit.eu oslovil všechny české politické subjekty vysílající kandidáty do Evropského parlamentu v roce 2024. Pokud se některá strana neobjeví ve výsledcích, znamená to, že (zatím) neposlala odpovědi.

Kdy se konají volby do Evropského parlamentu 2024?

Rada Evropské unie stanovila termín voleb do Evropského parlamentu na 6. až 9. červen 2024. Členské státy EU si zvolí den podle svých obvyklých zvyklostí. V Česku se volí v pátek a v sobotu, proto vychází tyto dny letos na 7. a 8. června 2024.

Přesný termín konání eurovoleb v Česku je:

  • 7. června 2024, pátek, 14:00 - 22:00
  • 8. června 2024, sobota, 8:00 - 14:00

Volby do Evropského parlamentu sledujeme v článcích:

Jak získat voličský průkaz pro volby 2024?

Žádost o voličský průkaz můžete podat v případě, pokud budete volit v Česku mimo adresu vašeho trvalého bydliště. Voličský průkaz můžete využít v kterékoliv volební místnosti na území ČR.

Více: Jak a do kdy žádat o voličský průkaz >>>

Kde získat volební lístky pro volby do Evropského parlamentu?

Volební lístky pro eurovolby 2024 obdržíte do poštovní schránky v místě svého trvalého bydliště. Hlasovací lístky ve schránce najdete nejpozději 3 dny před začátkem voleb do Evropského parlamentu. Pokud volební lístky nemáte, dostanete je ve volební místnosti. Každý volební lístek má své číslo. Pozor si musíte dát i na správnou úpravu volebního lístku, aby byl váš hlas započítán.

Více: Volební lístky pro eurovolby 2024 >>>

Jak volit do europarlamentu?

Většina občanů hlasuje ve volební místnosti, kam se dostaví s průkazem totožnosti a volebním lístkem. Přímo ve volební místnosti vloží hlasovací lístek do obálky a tu pak hodit do volební urny. Volební právo mají občané starší osmnácti let. V rámci úpravy volebního lístku může kroužkovat až dva preferované kandidáty.

Více: Jak volit? Návod pro volby do Evropského parlamentu

Kde volit do europarlamentu?

Při volbách do europarlamentu tvoří celé území České republiky jeden volební obvod. Voliči hlasují ve volebních okrscích, které jsou vytvořené za účelem praktické realizace voleb. Pro každý okrsek je vyhrazena jedna volební místnost. Volit zde obvykle může zhruba tisíc osob.

Volíte ve volebním okrsku na území obce, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu. Mimo svůj volební okrsek smíte hlasovat pouze v případě, že si zažádáte o voličský průkaz. 

Více: Kde volit? Volební místnosti pro eurovolby 2024 >>>

Jak funguje Evropský parlament?

Evropský parlament se skládá ze 705 poslanců zvolených ve 27 členských státech Evropské unie. V čele parlamentu pak sedí jeho předseda či předsedkyně. Po volbách v roce 2024 by mělo usednout v europarlamentu 720 europoslanců.

Europoslanci se organizují do skupin podle politického smýšlení, nikoli státní příslušnosti. V současné době působí v Evropském parlamentu sedm frakcí.

Více: Evropský parlament: Sídlo, europoslanci, frakce, pravomoce >>>