ČSSD varuje před roboty a úbytkem práce. Lidé by mohli dostávat peníze za péči o přírodu či blízké | E15.cz

ČSSD varuje před roboty a úbytkem práce. Lidé by mohli dostávat peníze za péči o přírodu či blízké

Jan Vávra

Sociální demokracie představila svůj pohled na budoucnost trhu práce, který promění robotizace. Stát má odměňovat například i péči o vlastní rodinu. ČSSD vizi částečně zahrne již do letošního volebního programu.

Vládní sociální demokracie skládá svůj volební program před blížícími se volbami, nyní představila svůj postoj k digitalizaci a proměně trhu práce.

Podle ČSSD bude nevyhnutelné rozšířit pojem práce za hranice toho, jak jej nyní chápeme a odměňovat i například práci v domácnosti, péči o blízké osoby či životní prostředí. Vyplývá to z dokumentu Oranžová kniha: budoucnost práce, který spolu s předsedou spolku Idealisté Radimem Hejdukem a Kateřinou Smejkalovou z nadace Friedrich-Ebert-Stiftung vytvořil Vladimír Špidla, někdejší premiér a současný ředitel Masarykovy demokratické akademie.

„Na okruzích Oranžové knihy je ve straně shoda a detailněji je rozpracuje volební program ČSSD, který právě vzniká,“ doplnil Hejduk. Na programovém dokumentu ČSSD podle jeho slov pracuje i tým, který se zabývá výhradně jen daňovou problematikou.

Mezi naším fondem a panem Babišem je betonová zeď, říká Aleš Michl

„Abychom opatření typu zavedení dlouhodobého ošetřovného zaplatili, musíme hledat zdroje tam, kde jsou – jde například o kapitálové daně, progresivní daň z příjmu či bankovní daň,“ říká Hejduk. Podle něj by také rozpočtu pomohlo, kdyby se česká ekonomika dokázala přeorientovat na produkci s vyšší přidanou hodnotou, kterou automatizace tolik neohrožuje. „Celkové zvýšení mzdové hladiny automaticky znamená i vyšší objem prostředků ze sociálního pojištění,“ uvedl vedoucí Idealistů, kteří fungují jako svého druhu mládežnická organizace ČSSD.

Oranžová kniha však popisuje trendy, jež přesahují rámec jednoho volebního období. V dlouhodobější perspektivě se v Česku plně zautomatizuje deset procent všech prací a u více než třetiny z nich dojde k zásadní proměně jejich podoby a náplně, argumentuje publikace.

Podívejte, co všechno už dnes roboti dokáží:
1080p 720p 480p 360p 240p
CeBit 2017

Podobně vývoj odhaduje také pravicová TOP 09, podle níž do 15 let nebude v některých oborech nutné pracovat více než čtyři dny v týdnu.

Vizi nástupu robotizace coby hry s nulovým součtem ale částečně nabourává letošní analýza poradenské firmy McKinsey & Company. Její tvůrci uvádějí, že do roku 2055 umělá inteligence kompletně nahradí pouze pět procent současných pracovních pozic. Většina z nich se tak jen promění, nikoliv úplně zmizí.

60 tisíc měsíčně pro všechny? Švýcarům měla k realizaci základního příjmu stačit vyšší DPH
Hodně lidí zchudne, střední třída je ohrožená. Britská ekonomka varuje před výbušnou situací
Delší mládí, drahá dospělost. Generace Y má v Česku i na Západě shodný úděl

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

Volby 2018 - Autorské komentáře k volebnímu dění čtěte na Reflex.cz

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!