ČSSD varuje před roboty a úbytkem práce. Lidé by mohli dostávat peníze za péči o přírodu či blízké

robot

robot Zdroj: profimedia

CeBit 2017
Ilutrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
15 Fotogalerie
Jan Vávra

Sociální demokracie představila svůj pohled na budoucnost trhu práce, který promění robotizace. Stát má odměňovat například i péči o vlastní rodinu. ČSSD vizi částečně zahrne již do letošního volebního programu.

Vládní sociální demokracie skládá svůj volební program před blížícími se volbami, nyní představila svůj postoj k digitalizaci a proměně trhu práce.

Podle ČSSD bude nevyhnutelné rozšířit pojem práce za hranice toho, jak jej nyní chápeme a odměňovat i například práci v domácnosti, péči o blízké osoby či životní prostředí. Vyplývá to z dokumentu Oranžová kniha: budoucnost práce, který spolu s předsedou spolku Idealisté Radimem Hejdukem a Kateřinou Smejkalovou z nadace Friedrich-Ebert-Stiftung vytvořil Vladimír Špidla, někdejší premiér a současný ředitel Masarykovy demokratické akademie.

„Na okruzích Oranžové knihy je ve straně shoda a detailněji je rozpracuje volební program ČSSD, který právě vzniká,“ doplnil Hejduk. Na programovém dokumentu ČSSD podle jeho slov pracuje i tým, který se zabývá výhradně jen daňovou problematikou.

„Abychom opatření typu zavedení dlouhodobého ošetřovného zaplatili, musíme hledat zdroje tam, kde jsou – jde například o kapitálové daně, progresivní daň z příjmu či bankovní daň,“ říká Hejduk. Podle něj by také rozpočtu pomohlo, kdyby se česká ekonomika dokázala přeorientovat na produkci s vyšší přidanou hodnotou, kterou automatizace tolik neohrožuje. „Celkové zvýšení mzdové hladiny automaticky znamená i vyšší objem prostředků ze sociálního pojištění,“ uvedl vedoucí Idealistů, kteří fungují jako svého druhu mládežnická organizace ČSSD.

Oranžová kniha však popisuje trendy, jež přesahují rámec jednoho volebního období. V dlouhodobější perspektivě se v Česku plně zautomatizuje deset procent všech prací a u více než třetiny z nich dojde k zásadní proměně jejich podoby a náplně, argumentuje publikace.

Podívejte, co všechno už dnes roboti dokáží:

Video placeholder

CeBit 2017 • Michal Nosek, Jan Pavec

Podobně vývoj odhaduje také pravicová TOP 09, podle níž do 15 let nebude v některých oborech nutné pracovat více než čtyři dny v týdnu.

Vizi nástupu robotizace coby hry s nulovým součtem ale částečně nabourává letošní analýza poradenské firmy McKinsey & Company. Její tvůrci uvádějí, že do roku 2055 umělá inteligence kompletně nahradí pouze pět procent současných pracovních pozic. Většina z nich se tak jen promění, nikoliv úplně zmizí.