Pětina přihlášených stran nesplnila podmínky pro účast v eurovolbách, hrozí jim pokuty | E15.cz

Vše o gastro byznysu

Vše o gastro byznysu

Pětina přihlášených stran nesplnila podmínky pro účast v eurovolbách, hrozí jim pokuty

ČTK

Osm ze 40 uskupení přihlášených ke květnovým volbám do Evropského parlamentu nedodalo dohledovému úřadu informace o volebním účtu nebo o webových stránkách. Za nesplnění povinnosti jim hrozí sankce od 10 tisíc do 100 tisíc korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Linda Hrubešová. Pochybení se netýkají žádné z parlamentních stran.

Sedm subjektů nedodalo úřadu ani informace o volebním účtu, ani o webových stránkách. Česká Suverenita nedodala pouze informace o webu. Obě povinnosti nesplnily například uskupení Tvůj kandidát, Pro Česko nebo Romská demokratická strana. „Všechny kandidující parlamentní strany svou povinnost splnily, problémy evidujeme spíše u menších uskupení,“ uvedl člen vedení úřadu František Sivera, koordinátor agendy evropských voleb.

Úřad může za chyby vyměřit pokutu až 100 tisíc korun. „Konečná výše pokuty se odvíjí od závažnosti provinění, ale v potaz musí úřad brát i dopad, který by uložená sankce mohla mít na další existenci strany,“ dodal Sivera.

U volebního účtu má subjekt povinnost sdělit úřadu pouze jeden internetový odkaz, po jehož otevření se zájemci ihned zobrazí náhled účtu strany. Druhý požadavek směřuje na zaslání adresy webu s informacemi o financování volební kampaně, protože volební účet nemůže poskytnout všechny informace o finanční hodnotě kampaně. „Jedná se například o údaje o dárcích, ale také třeba o zboží nebo službách, které strana získala zčásti nebo zcela bezúplatně,“ doplnila Hrubešová.

Zápisník Nguyen Thuong Ly: Brexit a čaj

Úřad bude v době kampaně účty a weby monitorovat a kontrolovat jejich dostupnost, doplňování informací a podobně. Tři dny před termínem voleb musejí strany zveřejnit všechny informace o dárcích, jejichž finanční i nefinanční příspěvky strana použila nebo má použít v kampani.

K volbám do Evropského parlamentu se na ministerstvu vnitra přihlásilo 40 subjektů. Ministerstvo do 6. dubna rozhodne o jejich registraci. Kandidaturu ohlásilo všech devět sněmovních stran a hnutí, přičemž STAN a TOP 09 se dohodly na koaličním postupu. Mezi nová uskupení patří hnutí Evropa společně (ESO) europoslance Jaromíra Štětiny (za TOP 09) nebo Hlas dalšího europoslance Pavla Teličky (za ANO).

Autor: ČTK
 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Obecné info Průzkumy Kandidáti Europoslanci Voličský průkaz Příští volby

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců, přičemž souhrnně si Evropané zvolí 705 europoslanců. Volí se poměrným systémem, v němž je nutnou podmínkou pro vstup strany do europarlamentu zisk minimálně pěti procent hlasů.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!