Volební průzkumy se netrefily. Piráti propadli nejvíce | e15.cz

Volby dopadly výrazně jinak než průzkumy. Nejvíce zklamaly Piráty

Petr Jániš, av

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Výsledky voleb do Sněmovny se letos výrazně liší od volebních průzkumů. Piráti získali mnohem méně hlasů, než předpovídaly agentury. Koalice Spolu naopak předčila očekávání. Volební průzkumy takřka nepočítaly, že se do Sněmovny nedostane KSČM.

V Česku se předvolebním průzkumům věnují společnosti Kantar CZ, CVVM, STEM nebo Median. Výsledkem je velké množství různých předvolebních průzkumů, které se ale mnohdy svými výstupy od sebe liší.

Graf ukazuje průměry volebních preferencí za poslední dva měsíce. Tyto průměry jsou porovnané s konečným výsledkem voleb. Například koalici Spolu průzkumy výrazně podhodnotily (rozdíl 6,24 procenta oproti reálnému stavu). Na opačném pólu se nachází druhá koalice Pirátostan, u které průzkumy předvídaly výrazně lepší výsledek (skoro o čtyři procenta).

Že se do Poslanecké sněmovny nedostali sociální demokraté, není podle agentur překvapení. Naopak tomu je v případě KSČM, které v průzkumech získávalo přes 5 procent hlasů.

Samotná problematika těchto průzkumů je složitější, než se na první pohled může zdát. Pokud například ve volebním průzkumu získá nejvíce hlasů hnutí ANO, neznamená to nutně, že vyhraje i volby. Už z minulosti víme, že se volební průzkumy často „mýlí“. Proč tomu tak je?

 

Video se připravuje ...
Předvolební průzkumy v Česku

 

Autor: Petr Jániš, av

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery