Z kovidových schodků je systémový problém. ANO chce vyrovnaný rozpočet za sedm let | E15.cz

Z covidových schodků je systémový problém. ANO chce vyrovnaný rozpočet za sedm let

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Na vyrovnání veřejných financí poznamenaných koronakrizí neexistuje jednoduchý recept. Kandidáti na příštího ministra financí, kteří se sešli v předvolební debatě deníku E15, navrhují různé kombinace úspor, investic i daní, jež mají rozpočet navrátit do černých čísel. Současná ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) očekává, že ozdravení ekonomiky bude trvat sedm let.

„Nemůžeme si dovolit ekonomiku zaškrtit. Smyslem státního rozpočtu není být za každou cenu vyrovnaný, ale vyrovnávat sociální rozdíly ve společnosti,“ uvedla při debatě Schillerová s tím, že má plán konsolidace. „K vyrovnaným rozpočtům se vrátíme během sedmi let. Budeme snižovat strukturální deficit každý rok o půl procentního bodu, od roku 2023 o 0,8 procentního bodu. Půl procentního bodu odpovídá zhruba 44 miliardám korun a to je podle mě rozumná konsolidace,“ domnívá se šéfka státní pokladny.

Schillerová toho chce dosáhnout kombinací zvyšování některých daní, například spotřební či digitální, zrušení daňových výjimek, úspor nebo zmrazení platů ve veřejné sféře vyjma učitelů.

Zástupci opozice považují plány hnutí ANO za málo ambiciózní. „Nerozumím tomu, proč paní ministryně navrhuje vyšší schodek než v loňském covidovém roce,“ kritizuje Zbyněk Stanjura (ODS), který v rámci koalice Spolu aspiruje na post ministra financí. „Proškrtal bych vám tam hned sto miliard, které nesouvisejí s covidem. Letos jsou daňové příjmy mnohem vyšší, než se čekalo. Ale místo abychom schodek snižovali, tak si stále malujete nové výdaje,“ řekl směrem k ministryni Stanjura. Spolu nechce podle něho zvyšovat žádné daně, ale investovat.

 

Kandidát Pirátů a STAN na ministra financí Věslav Michalik kritizuje vládu, že nevyužila předchozích tučných let. „Od roku 2013 vládla v nebývalé konjunktuře. V té době jsme ale nevytvořili z hlediska přebytku státního rozpočtu nic. Německo si přebytky nechalo a mohlo si dovolit masivní pomoc podnikatelům během pandemie,“ upozornil středočeský politik, podle kterého jsou současné stamiliardové schodky systémovým problémem, jejž budou muset příští vlády složitě řešit. Stát musí podle něj více podporovat soukromý sektor a investice.

Politici jsou ovšem poměrně zdrženliví, když dojde na investice soukromníků. Ani jeden nevěří kryptoměnám. „Bojím se, že přijde doba, kdy budeme muset uzákonit právo platit hotovostí,“ řekl Stanjura. „Kdyby chtěl český stát zavést bitcoin jako platidlo, tak vezmu všechny svoje peníze a budu shortovat bitcoin,“ dodal Michalik.

A kam tedy investovat? „Rozhodně do protiinflačního Dluhopisu Republiky,“ řekla Schillerová. Podle Michalika je nejlepší investovat do akcií. Stanjura nechce lidem radit a jako pravicový politik dodává: „Pokud lidem necháme více peněz, budou sami vědět nejlépe, jak si s nimi poradit.“

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video