Prezident Trump předčasně ukončil televizní rozhovor. Moderátorce slíbil odvetu | E15.cz

Prezident Trump předčasně ukončil televizní rozhovor. Moderátorce slíbil odvetu

ČTK, luk

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer místního času předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu. Trump necelé dva týdny před volbami stupňuje útoky na média. V posledních dnech nazval reportéra agentury Reuters zločincem a televizi CNN zase označil za „hloupé šmejdy“.

Trump na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako „podvod“ a „předpojatost“. Pohrozil také, že rozhovor zveřejní sám ještě před tím, než jej má CBS oficiálně vysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu „60 Minutes“ (60 Minut). Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova nespokojenost s otázkami moderátorky.

Současný nájemník Bílého domu napsal na Twitteru o „příšerném zásahu“ do voleb 3. listopadu. Na následném volebním mítinku v pensylvánském městě Erie podle deníku The New York Times (NYT) nepřímo televizi CBS vyhrožoval. „Budete koukat, co s '60 Minutami' uděláme, bude to pecka,“ řekl před nadšenými přívrženci. „Lesley Stahlová z toho nebude mít radost,“ dodal.

Trump na twitteru následně zveřejnil několikavteřinový klip s moderátorkou, který opatřil titulkem: „Lesley Stahlová z 60 Minut nemá na sobě roušku v Bílém domě poté, co se mnou udělala rozhovor. Mnoho dalšího bude následovat.“

Republikánský prezident přitom roušku na veřejnosti nosí jen zřídka a častokrát zpochybňoval její účinnost v boji proti koronaviru. Podle NYT novinářka měla roušku nasazenou po většinu času a Trumpem zveřejněný záběr ji zachycuje bezprostředně po interview, kdy ji měla sundanou.

Trump v poslední fázi předvolební kampaně zesiluje svou rétoriku vůči médiím. V pondělí nazval reportéra agentury Reuters zločincem kvůli tomu, že neinformuje o údajných zprávách o zapletení demokratického kandidáta Joea Bidena do podnikatelských aktivit jeho syna na Ukrajině. S informacemi přišel bulvární list New York Post. Podle řady analytiků však pocházejí z pochybného zdroje. I v případě jejich pravosti z nich přitom nelze vyvozovat závěry, které Trump veřejně deklaruje.

Prezident rovněž v pondělí při svém volebním mítinku ostře kritizoval svého tradičního nepřítele televizi CNN, která podle něj neinformuje o ničem jiném než o pandemii COVIDU-19. „Zapnete to a všechno, o čem mluví, je jen covid, covid, pandemie, covid,“ řekl prezident s tím, že jsou lidé už zprávami o šíření koronaviru unavení. „Snaží se všechny přesvědčit, aby nešli volit. Lidé vám na to neskočí CNN, vy hloupí šmejdi,“ dodal Trump za jásotu svých přívrženců.

Podle serveru Axios se jedná o zvláštní závěrečné sdělení Trumpovy předvolební kampaně vzhledem k tomu, že USA stále drží nezáviděníhodné celosvětové prvenství jak v celkovém počtu zemřelých s koronavirem, tak i v množství prokázaných nálezů. V posledních dnech tam přitom přibývá nově nakažených tempem, které je srovnatelné s vrcholnými přírůstky z letošního léta.

Trump o víkendu také nezvykle ostře kritizoval uznávaného epidemiologa ze svého vlastního týmu Anthonyho Fauciho, o němž prohlásil, že je „pohromou“. „Lidi už unavuje poslouchat Fauciho a všechny tyhle idioty,“ řekl prezident před setkáním s voliči v Las Vegas, na němž si utahoval z Bidena kvůli tomu, že chce naslouchat vědcům. Demokratický kandidát situace rychle využil a v jednom ze svých dosud nejpopulárnějších příspěvků na sociální síti twitter Trumpův výrok sdílel s krátkou poznámkou: „...ano.“

Autor: ČTK, luk
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!